Japán jóváhagyta azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az első ember-állati embrió kísérleteket. A kutatás végső célja, hogy új emberi szervek alakuljanak ki, amelyeket transzplantációhoz lehet felhasználni. Sok kritikus etikai és technikai akadályokra hívja fel a figyelmet.
Egy japán őssejttudós kaphat először állami támogatást emberi sejteket tartalmazó állati embriók létrehozására – írja a Nature. Erre az teremti meg a lehetőséget, hogy ez év elején visszavonták az ilyen kísérletekre vonatkozó tiltást.
Hiromicu Nakaucsi, aki a Tokiói Egyetemen és a kaliforniai Stanfordi Egyetemen is irányít kutatócsoportokat, azt tervezi, hogy emberi sejteket egér és patkány embriókban szaporít, majd ezeket az embriókat más állatokba ülteti át. Nakaucsi végső célja, hogy olyan állatokat állítson elő, amelyekben emberi sejtekből álló szervek vannak, és azokat végül emberekbe lehet átültetni.
Márciusig Japán kifejezetten tiltotta, hogy 14 naposnál idősebb, emberi sejteket tartalmazó állati embriókat szaporítsanak, vagy az ilyen embriókat más méhbe ültessenek át.
Nakaucsi lassan szeretne haladni. Érdemes óvatosan eljárni, ez lehetővé teszi a nyilvánossággal folytatott párbeszédet, hiszen a kényes téma szorongást és aggódást vált ki – mondja Tecuja Ishii, a sapporói Hokkaido Egyetem tudománypolitikai kutatója.
Egyes bioetikusok aggódnak amiatt, hogy az emberi sejtek a megcélzott szervből kilépve eljuthatnak a fejlődő állat agyába, és potenciálisan befolyásolhatják annak képességeit.
Nakaucsi szerint ezeket az aggodalmakat figyelembe vették a kísérlet megtervezésekor. „Megpróbálunk célzott szervgenerációt végezni, így a sejtek csak a hasnyálmirigybe jutnak” – mondja.