HU Language HU
Az infláció biztosan nem állítja le a világ nagy jegybankjait
július 30, 2019 0

Biztosan nem kaptak szívükhöz a monetáris lazítás fontolgató amerikai és európai jegybankárok a mai inflációs adtok láttán. A ma megjelent német és amerikai adatok ugyanis továbbra is visszafogott árnyomást jeleznek.

Az utóbbi négy hónap leglassabb ütemével emelkedtek a fogyasztói kiadások júniusban az Egyesült Államokban, miközben a személyi jövedelmek már az ötödik egymást követő hónapban stabilan nőttek, és az amúgy is magas megtakarítási ráta még feljebb kúszott.

A washingtoni kereskedelmi minisztérium kedden közölte, hogy júniusban, havi összevetésben, a fogyasztói kiadások 0,3 százalékkal, a személyi jövedelmek pedig 0,4 százalékkal emelkedtek. Májusban a jövedelmek ugyancsak 0,4 százalékkal, a kiadások pedig 0,5 százalékkal nőttek.

Az amerikai hazai össztermék (GDP) majdnem 70 százalékát a személyi fogyasztás adja, így meghatározó súlya van a gazdasági növekedés alakulásában. A személyes fogyasztási kiadások árindexe (lényegében a fogyasztói árak változása) júniusban havi szinten 0,1 százalékkal emelkedett, de elemzők 0,2 százalékot vártak a májusi 0,1 százalék után. A gyakran változékony élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított index júniusban 0,2 százalékkal nőtt, csakúgy mint májusban, összhangban az elemzői várakozásokkal.

Éves összevetésben a személyes fogyasztási kiadások árindexe 1,4 százalékra rúgott júniusban és májusban is, de elemzők 1,7 százalékra számítottak az év hatodik hónapjáról. A maginfláció 1,6 százalékra nőtt a májusban mért 1,5 százalékról, ami ugyancsak elmarad az 1,7 százalékos elemzői várakozásoktól.

A friss adatok azt mutatják, hogy az amerikai fogyasztók továbbra is elég erős ütemben növelik kiadásaikat ahhoz, hogy ne szakadjon meg a rekord hosszúságú gazdasági expanzió. Az infláció pedig alacsony, az amerikai jegybankrendszer szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) álláspontja szerint túlságosan is alacsony.

A Fed az élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó személyes fogyasztási kiadások éves árindexében határozza meg inflációs célszámát. A 2 százalékos célszámot 2012 áprilisa óta először tavaly márciusban érte el a tényleges árindex. Utoljára decemberben állt 2,0 százalékon ez az érték, azóta folyamatosan alatta áll.

Eközben a német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) kedden közölt előzetes adatai szerint az egy évvel korábbihoz képest 1,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, szemben a júniusi 1,3 százalékkal.

Ugyanakkor a monetáris politika szempontjából alapvető fontosságú uniós harmonizált fogyasztói árindex (HICP) meglepetésre 2016 óta a legkisebb mértékben, csupán 1,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest a júniusi 1,5 százalékkal szemben. A Reuters által megkérdezett elemzők 1,3 százalékos emelkedést vártak.

Júliusban már a harmadik egymást követő hónapban maradt az EKB célszáma alatt a harmonizált német fogyasztói árindex, jelezve, hogy továbbra is mérsékelt az inflációs nyomás a legnagyobb euróövezeti gazdaságban.