Sokan szkeptikusak az arannyal szemben. Nem termel készpénzt, a menekülőeszköz szerepe is vitatott lehet. Azonban mindennek ellenére az arany igencsak jól teljesít idén, már több mint 10%-ot ment. Lehet a makrogazdasági környezetre fogni, hogy a piac már árazza az elkövetkező recessziót, vagy egy nagyobb inflációs periódus állhat előttünk. De egy dolog biztos: az Egyesült Államok geopolitikai riválisai zsákolják a sárga nemesfémet. Elsősorban Kínáról és Oroszországról van szó.
Már megint a kínaiak…
A kínai jegybank 2018 decembertől 2019 májusáig 70 tonna aranyat vásárolt. Valószínűleg diverzifikációs célok állhatnak a háttérben, Kína próbál egyre inkább függetlenedni az amerikai dollártól. Ha 2019 egészére vetítjük a májusig tartó növekedési ütemet, akkor idén akár 150 tonnával bővülhet a kínai aranytartalék. Nagyságrendileg évente 4500 tonna keresletet támaszt a világ az aranyra, melynek a kínai jegybank immár a 3%-át adná. 2018-ban 657 tonna keresletet támasztottak a jegybankok, melyhez képest már igen jelentős nagyságrend az évi 150 tonna. Nem is beszélve arról, hogy a jegybanki tartalékokon belül az arany részaránya csupán 2,5% körül van, mely hatalmas teret nyithat a további aranyvásárlásoknak.
És az oroszok…
Az orosz központi bank még a kínai jegybanknál is többet vásárolt 2019 első felében, 96 tonnát, mellyel már július elsején 2208 tonna aranytartalékkal rendelkezett. Az elmúlt 10 esztendőben az oroszok aranytartaléka 2%-ról 19%-ra emelkedett a jegybanki tartalékokon belül.
De miért kellhet a központi bankoknak az arany?
A kínaiak valószínűleg meg szeretnék törni a dollár hegemóniáját a világban. Saját devizájukat, a jüant szeretnék világpénzzé tenni. A növekvő aranytartalék pedig növelheti a kínai fizetőeszközbe vetett bizalmat. Ne felejtsük, az aranynak az egyik legnagyobb előnye, hogy nincs partnerkockázata. Senki sem tartozik az aranyt birtokló félnek, nem úgy mint bármelyik deviza esetében. Mindenesetre a kereskedelmi háború biztosan támogatólag hat a sárga nemesfém árfolyamára, ugyanis a hadban álló nemzetek elindultak azon az úton, hogy kevésbé függjenek az amerikai fizetőeszköztől. Egy fedezeti alap portfoliómenedzsere szerint többszöröződhetne az arany árfolyama, ha sikerülne a dollár hegemóniát megtörni a világban. Az alacsony kamatkörnyzet is nagyban segíti a sárga nemesfémet, már a német bund negatív hozamához képest az arany zéró kuponja is jó üzletnek tűnik.
Korábbi cikkünkben már összeszedtük a főbb fundamentális és technikai érveket az aranybefektetés mellett.
Az arany idén már több mint 11%-kal menetelt feljebb.
Címlapkép: Photo by Tom Stoddart/Getty Images