Tömegével érdeklődnek a magyar cégek az MNB új kötvényprogramja iránt
augusztus 24, 2019 0

Sokak várakozását meghaladó érdeklődés mutatkozik az MNB július 1-jén startolt Növekedési Kötvényprogramja iránt, így nem elképzelhetetlen, hogy a jegybank megemeli 300 milliárd forintos keretösszegét. Legyen szó hitelkiváltási célról vagy a beruházási aktivitást tartósan támogató hosszú távú finanszírozásról, kiváló lehetőség a program a kedvező forrásköltség és finanszírozási szerkezet eléréséhez a közép- és nagyvállalatok számára. A nagy érdeklődésre való tekintettel szeptember 12-ei Business and Finance Summit 2019 konferenciánkon jegybanki és hitelminősítői előadások foglalkoznak részletesen a témával.

Érdemes eljönni a konferenciára, hiszen a CFO of the year díjat is átadjuk. Íme a részletek:

A program lényege

Május óta regisztrálhatnak a hazai cégek a Növekedési Kötvényprogramra, amely a „normál” kötvénykibocsátáshoz képest számos előnyt garantál a közép- és nagyvállalatok számára. Komoly előnyt jelenthet például a Magyar Nemzeti Bank megjelenése a vevői oldalon, illetve a másodpiac kialakítása, amelyet a BÉT-re való, a kibocsátás után 180 napon belül esedékes bevezetés támogat. Néhány paraméter:

  • a Magyar Nemzeti Bank 300 milliárd forint keretösszegben vásárol az értékpapírokból,
  • egy vállalat esetében a kibocsátott kötvények 70%-át (ebből elsődleges piacon 50%-át) veheti meg a jegybank 20 milliárd forint erejéig,
  • a kibocsátás legalább 1 milliárd forint lehet,
  • a kötvények eredeti futamideje 3-tól 10 évig terjed, devizaneme forint,
  • a hitelminősítésnek legalább B+ kategóriát kell elérnie.

Tömegével érdeklődnek a magyar cégek az MNB új kötvényprogramja iránt

A kötvénykibocsátás menete

A kötvénykibocsátás menete a Deloitte összefoglalója alapján az alábbiak szerint írható le.

Előkészítési szakasz:

  • regisztráció az MNB honlapján és konzultáció,
  • kapcsolatfelvétel egy befektetési szolgáltatóval,
  • hitelminősítés kezdete,
  • további külső tanácsadókkal való kapcsolatfelvétel.


Felkészülési szakasz:

  • dokumentációs előkészületek,
  • döntés a zárt vagy nyilvános kibocsátásról,
  • roadshow és szükséges dokumentációk befejezése.


Kibocsátási szakasz:

  • az aukció tulajdonságainak véglegesítése,
  • legalább 5 befektető meghívása az aukcióra,
  • az aukció, személyes megjelenés a BÉT-en.


  • Kibocsátás utáni, másodpiaci szakasz:
  • forgalomban tartás,
  • a befektetőkkel és a BÉT-tel való kapcsolattartás,
  • tájékoztatási kötelezettségek.


Bevezetés a BÉT-re:

  • 180 napon belül a kibocsátott értékpapírokat szükséges bevezetni a BÉT valamelyik kereskedési helyszínére.

A hitelminősítésről

Az MNB két hitelminősítővel szerződött (Scope Ratings és Euler Hermes Rating), amelyeknél a minősítés költségét a jegybank finanszírozza, de más hitelminősítőt is lehet választani. A hitelminősítés költsége közel 15 millió forint, ráadásul évenkénti fenntartási költség is jelentkezik, az éves szinten 6-7 millió forint, ezt is finanszírozza az említett cégek esetében az MNB.

A hitelminősítővel való kapcsolatfelvételt előzetes információkérés követi, majd menedzsmentinterjú, cégprezentáció következik a stratégia és a piac bemutatásával, ez előfeltétele a hitelminősítés elvégzésének, amelynek eredménye csak pozitív eredmény esetén publikus. A minősítés során nagy jelentősége van a pénzügyi stabilitásnak, és ha ez rendben van, akkor az üzleti kockázati profil is nagy súllyal esik latba.

A rating során az alacsony piaci volatilitás, a magasabb piaci belépési korlát, az alacsonyabb termékhelyettesíthetőség és a kisebb technológiai innovációs kényszer is jobb minősítést eredményezhet. A pénzügyi kockázati profil értékelése során az elmúlt 3 év auditált beszámolóit és a következő 3 év üzleti terveit használják a hitelminősítők, a működési kockázatokat, a leányvállalat-anyavállalat kapcsolatot, a pénzügyi politikát is elemzik, valamint versenytárselemzést is végeznek.

Hogy mindez hogy működik a gyakorlatban, arról a Portfolio és a Credit Management Group közös, szeptember 12-ei Business and Finance Summit 2019 elnevezésű konferenciáján a Scope Ratings és az Euler Hermes Rating vezetője is előadást tart majd. Az MNB részéről Nagy Viktória igazgató fog beszélni a program állásáról, első tapasztalatairól.

Olaf Tölke

Head of Corporate Ratings

Scope Ratings

Olaf Tölke is based in Frankfurt and has joined Scope in July 2015. He is responsible for the firm’s Corporate Ratings division. Prior to Scope, Olaf has been working for S&P since 2003, where as a Senior Director he was a global… Tovább »

Francois Bourgeois

ügyvezető igazgató

Euler Hermes Rating GmbH

François Bourgeois, 55, is an operational general manager specialized in international B2B Services, data and intermediation models. He has an 20+ year practice in disrupted environments and digital transformation in Europe.He… Tovább »

Nagy Viktória

igazgató

Magyar Nemzeti Bank

 Tovább »

Az első cégek már túl vannak a megmérettetésen, augusztus elején az Alteo, a múlt héten pedig a Market kapott jó értékelést a Scope Ratingstől. Az Alteo papírjai BBB-, a Market kötvényei BB minősítést kaptak. Csak érdekességképpen, a Mol kötvényeinek besorolása az S&P-nél és a Fitchnél szintén BBB-.

Tömegével érdeklődnek a magyar cégek az MNB új kötvényprogramja iránt

Érdemes eljönni a konferenciára, hiszen a CFO of the year díjat is átadjuk. Íme a részletek: