A hét második napján kerül majd sor az MSCI index negyedéves átsúlyozására, ami több feltörekvő piac esetében is eladói nyomást okozhat a mai kereskedés záró szakaszában. Az MSCI index átsúlyozásra való felkészülés a hazai részvénypiacon is tetten érhető volt, a Concorde intézményi üzletkötője, Harcsa Norbert szerint a piaci szereplők egy része a Richter és a Mol esetében csökkenthette kitettségét, ami részben magyarázhatja az olajtársaság és a gyógyszergyártó részvényeinek elmúlt heti nagy eséseit.
Kedden kerül majd sor az MSCI index negyedéves átsúlyozására, az Erste mai elemzése szerint az MSCI feltörekvő piaci indexben Szaúd-Arábia súlya 1,45 százalékról 2,83 százalékra nő, míg a kínai A-sorozatú részvények elméleti súlya a korábbi 10 százalékról 15 százalékra emelkedik, így súlyuk 2,46 százalékra emelkedik az MSCI augusztus eleji számításai alapján. Az MSCI index átsúlyozása a többi feltörekvő piac esetében okozhat eladói nyomást a keddi kereskedés záró szakaszában.
Az MSCI index átsúlyozásával kapcsolatban megkérdeztük Harcsa Norbertet, a Concorde intézményi üzletkötőjét, aki elmondta, hogy az MSCI februárban döntött Kína és Szaúd-Arábia súlyának növeléséről, az átsúlyozásokat pedig májusban, augusztusban és novemberben hajtják végre.
Harcsa Norbert szerint az átsúlyozásra való felkészülés a hazai részvénypiacon is tetten érhető volt, miután a piaci szereplők egy része a Richter és a Mol esetében csökkenthette kitettségét, ami részben magyarázhatja a Mol és a Richter elmúlt heti nagy eséseit. A Concorde üzletkötője mindemellett kiemelte, hogy a piaci szereplők szelektíven súlyozhattak, és az OTP-t előnyben részesíthették a Mollal és a Richterrel szemben.
A múlt héten szenvedett a Mol és a Richter is
A Mol mozgalmas napokat tudhat maga mögött, miután a részvény a múlt héten letörte a 2 930 forint közelében található támaszt, amelynek közelében az elmúlt időszak folyamán többször is elakadt az árfolyam esése. A 2 930-as szint letörése után a Mol az elmúlt hét második felében a 2 820 forintos támasz alá kerülve a csökkenő csatorna alsó trendvonalát is megtesztelte. A pénteki kereskedés végére kissé visszahúzták a részvényt, majd a túladott tartományban járó ezután emelkedéssel próbálkozott meg. A Mol összességében 4,1 százalékos eséssel zárta a múlt hetet.
A gyógyszergyártó papírjai a nyári oldalazás után lefelé törtek ki a korábbi hónapok kereskedési sávjából, a sáv alját jelentő 5 000 forintos szint alá kerülve az árfolyam a 4 800 forintos szintet is letörte, ami több éves időtávon vizsgálva többször szolgált támaszként és ellenállásként is. A 4 800 forintos szint alá kerülve az esés begyorsult, a jelentős csütörtöki esés után a Richter rövid távon túladottá vált, bár a túladott részvény pénteken felpattant, a Richter így is 2,1 százalékos eséssel zárta az elmúlt hetet.
Tavaly az OTP esetében hozott izgalmakat az MSCI átsúlyozás
Az OTP árfolyama tavaly május 15-én közel 6 százalékot esett, az akkori esés mögött álló fundamentális és technikai tényezőkről itt írtunk részletesen. Mindemellett érdemes kiemelni, hogy az OTP aznapi esésében egy másik fontos hatás, az MSCI index átsúlyozása is szerepet játszhatott, miután az OTP súlya akkor 85-ről 80 százalékra csökkent az MSCI Hungary indexben, és a nagybefektetők egy része az index május 31-i átsúlyozása előtt elkezdhette az OTP pozíciói leépítését. Az OTP árfolyama tavaly májusban közel 14 százalékot esett.
Címlapkép forrása: Arne Dedert/DPA/Getty Images