Ha nem romlik tovább a nemzetközi hangulat, akkor a következő hetekben talán megállhat a forint gyengülése a jelenlegi 330 körüli szintnél, hosszabb távon azonban kismértékben, de trendszerűen gyengülhet a magyar deviza – véli Németh Dávid, a K&H Bank elemzője. Így szerinte csak idő kérdése, mikor látunk a tavaly nyári 330,8-nál magasabb euróárfolyamot.
A forint az utóbbi napokban gyengült, az euró árfolyama elérte a 330 forintos szintet. Ez a forintgyengülés azonban nem befolyásolja olyan mértékben az inflációs pályát, hogy a jegybanknak azonnal reagálnia kellene rá. A forintgyengülésben elsősorban a változékony nemzetközi hangulat játszotta a főszerepet. Többek között az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, a brexit miatti bizonytalanság, az olasz kormányválság miatt kockázatkerülés lett úrrá a nemzetközi piacokon, ilyenkor pedig a feltörekvő piaci devizák gyengülni szoktak. Ez történt most a forinttal is – fogalmazott Németh Dávid.
Az elemző szerint, ha nem lesz tartósan rossz a nemzetközi hangulat, akkor rövid távon, azaz a következő 1-2 hétben az euró árfolyama várhatóan 330 forint alatt marad, bár a kereskedés során a befektetési hangulattól függően érintheti a 330 forintos szintet.
A mostani kilátások alapján hosszabb távon viszont a forint mérsékelten, de trendszerűen gyengülhet. Ez éves szinten 4-5 forintos euródrágulást jelentene. Az idei évben a 318-328 forintos sávban mozoghat az euró, jövőre pedig már a 322-332 forintos intervallum a valószínű. Tehát a 330 forint feletti szintek is előfordulhatnak. 2021-ben pedig már a 326-336 forintos tartományra van kilátás.
– emelte ki a K&H elemzője.
Eddig tavaly júliusban volt története során a leggyengébb a forint az euróval szemben, akkor 330,8-nál tetőzött az árfolyam. Ezt közelítette meg a közelmúltban vészesen a jegyzés a nemzetközi feszültségek fokozódásával.