Júniusban indult el az MNB vállalati kötvényprogramja, aminek keretében a jegybank összesen 300 milliárd forint keretösszegig vásárol hazai székhelyű vállalatok által kibocsátott, legalább B+ minősítéssel rendelkező vállalati kötvényeket, ehhez minden résztvevő vállalatnak át kell esnie egy hitelminősítésen. Az elmúlt hetekben sorban érkeztek a kötvényprogramban résztvevő vállalatokról készített minősítések a Scope Ratingstől, most az Opusról készített értékelést a hitelminősítő. A vállalat kötvényeire a Scope az MNB által elvártnál 4 fokozattal jobb minősítést adott, az Opus összesen 28,6 milliárd forint értékben bocsáthat ki kötvényeket.
Kiváló minősítés
A kedvező minősítést a Scope több tényezővel magyarázta,
- magas növekedés a korábbi Opusnál és Konzumnál, és az egyesülés után a jelenlegi Opusnál,
- jelentősen növekedett a vállalat profittermelő képessége,
- az Opus befektetési megközelítése konzervatív és hosszútávú, a vállalat növekedésre és értékteremtésre fókuszál, aktív operatív kontrollal a leányvállalati szinten,
- az Opus a portfólióját felvásárlásokkal és a Konzummal történő összeolvadással diverzifikálta az elmúlt években, ez a holdingcégekre adott hitelminősítéseknél fontos szempont a Scope-nál,
- a hitelminősítő szerint az Opus és a Konzum összeolvadásával a nagyobb építőkockák már a helyükre kerültek, de van még tere további befektetéseknek,
- az Opus adósságállománya alacsony, a cég tervezett 28,6 milliárd forintos kötvénykibocsátásával kerül a vállalat mérlegére az első nagyobb volumenű hosszútávú adósságállomány.
A portfóliódiverzifikáció kapcsán a Scope megemlíti, hogy az Opusban lévő vállalatok két nagyobb szegmensben (ipar, élelmiszerfeldolgozás) koncentrálódnak, emiatt a cég diverzifikációja nem eléggé kiegyensúlyozott. A hitelminősítő azonban úgy gondolja, hogy a cégcsoport egyes vállalatai nem ciklikus iparágakban működnek, ráadásul a legtöbb leánycég jelentős növekedési potenciállal rendelkezik, például magas megrendelésállománya miatt (Meszaros es Meszaros Kft., R Kord Kft.) vagy jelentős beruházások miatt (Kall, Viresol). Összességében azonban a koncentrációs kockázat továbbra is magas, mivel a két meghatározó iparág a bevételek 80 százalékát adja, az osztalékbevételeknél pedig a Meszaros es Meszaros Kft. valamint az R Kord Kft. részesedése idén közel 90 százalék lehet (itt a Scope megjegyzi, hogy az Opus a költségek fedezéséhez nincs ráutalva az M+M és az R Kord közel 5 milliárd forintos osztalékára, egyrészt az összeolvadás utáni alacsony költségstruktúra miatt, másrészt azért, mert az Opus jelenleg nem fizet osztalékot részvényeseinek). Ez a fajta koncentráció a következő években vélhetően csökkenni fog, különösen azért, mert a Kall és a Viresol profitabilitása jelentősen növekedhet, a Scope szerint azonban egyelőre túl korai ezt figyelembe venni, mivel legalább 3 évet vehet igénybe az, hogy a két vállalat masszív beruházási programjának hatására a cégek osztalékfizetési képessége is jelentősen javuljon.
A Scope azzal számol, hogy az Opusnál a terjeszkedés nagy része már lezajlott, és a vállalat menedzsmentje a mostani portfólió növekedésére fókuszál majd a következő 2-3 évben, ennek ellenére további akvizíciókat is végrehajthat az Opus. Az Opus valamikor még idén 28,6 milliárd forint értékű kötvényt bocsáthat ki, a Scope számításai szerint a vállalat loan to value (a Scope által számított adósságállomány/a portfólió nettó eszközértéke) hányadosa 30 százalék körül lehet a kötvénykibocsátást követően.
Mivel a csoport 2019 második felében 28,6 milliárd forintértékben kötvény kibocsátását tervezi, a Scope végrehajtotta a megtérülési értékelést a fedezetlen, nem alárendelt adósság tekintetében. Ehhez az értékeléshez hipotetikus alapforgatókönyvet készített, amely alapján egy olyan likviditási mutatót kaptak, amelyet összehasonlítottak a kötvény értékével annak visszafizetési rátájának meghatározása érdekében. Az Opus esetében kiszámolták a kötvény teljes megtérülését, amelyet főként a kisebb fedezettel rendelkező bankadósság és a portfólió társaságok viszonylag nagy piaci értéke támasztott alá. MA hitelminősítő elemzésében azt írta, hogy akkor is, ha ezt az értéket 50%-kal diszkontáljuk, és kb. 33 milliárd forint összegű garanciát és kezesi biztosítékot vállalunk, a kötvény valószínűleg továbbra is teljes mértékben megtérül. Ezért az adósságállományt két fokkal a kibocsátói minősítés fölé emelte a Scope, tükrözve a jobb megtérülési előrejelzéseket.
A stabil kilátás (stabil outlook) az alábbiakat foglalja magába:
- egy nagyjából változatlan befektetési portfólió minősítése az elkövetkező egy-két évre vonatkozóan;
- az Opus részvényesei részére jelentős osztalékfizetés nem történhet;
- összpontosítás a meglévő portfólió fejlesztésére;
- nem végezhet jelentős M&A tevékenységet;
- valamint másfélszeresnél nagyobb költségfedezettel kell rendelkeznie.
A pozitív minősítést garantálja egyrészről a koncentrációs kockázattal kapcsolatos, valamint a holdingot érintő üzleti kockázat fejlesztése. A Scope nem lát erre vonatkozóan anyagi változásokat sem rövid, sem középtávon. A leminősítés abban az esetben áll fenn, ha a teljes költségfedezet tartósan 1,0x alá esik vissza.
Az MNB kötvényvásárlási programjáról
Idén júliusban indult el a Magyar Nemzeti Bank vállalati kötvényvásárlási programja, amelynek keretében a jegybank 300 milliárd forint keretösszegig vásárol hazai székhelyű vállalatok által kibocsátott, legalább B+ minősítéssel rendelkező, 3 – 10 éves eredeti futamidejű zártkörűen vagy nyilvánosan forgalomba hozott kötvényeket. Az elsődleges és másodlagos piaci vásárlások eredményeként egy kibocsátott kötvénysorozat összesen legfeljebb 70 százalékát birtokolhatja a jegybank, egy vállalatcsoporttal szembeni kitettsége pedig nem haladhatja meg a 20 milliárd forintot.
Az MNB kötvényvásárlási programjában való részvétel feltétele, hogy a kibocsátandó kötvények legalább B+ minősítést szerezzenek egy Európai Értékpapír-piaci Hatóság által nyilvántartásba vett hitelminősítőtől.
Az egyes fokozatok elnevezései különböznek a hitelminősítőknél, Scope-nál használt B+ szint az S&P-nél és a Fitchnél is a B+ elnevezést kapta, a Moody’snál ennek a neve B1. A kibocsátók 5 hitelminősítő közül választhatnak, ezek között van kettő, a Scope Ratings és az Euler Hermes, amelyeknél a hitelminősítés költségét az MNB finanszírozza. A hitelminősítők a kibocsátónál az üzleti működést, a pénzügyi kockázatokat és egyéb kritériumokat is vizsgálnak.
Sokak várakozását meghaladó érdeklődés mutatkozik a kötvényprogram iránt, így nem elképzelhetetlen, hogy a jegybank megemeli 300 milliárd forintos keretösszegét. Legyen szó hitelkiváltási célról vagy a beruházási aktivitást tartósan támogató hosszú távú finanszírozásról, kiváló lehetőség a program a kedvező forrásköltség és finanszírozási szerkezet eléréséhez a közép- és nagyvállalatok számára.
A Portfolio vendége a Scope Ratings vezetője
A Portfolio és a Credit Management Group közös, szeptember 12-ei Business and Finance Summit 2019 elnevezésű konferenciáján a Scope Ratings és az Euler Hermes Rating vezetője is előadást tart majd. Az MNB részéről Nagy Viktória igazgató fog beszélni a program állásáról, első tapasztalatairól.
Olaf Tölke
Head of Corporate Ratings
Scope Ratings
Olaf Tölke is based in Frankfurt and has joined Scope in July 2015. He is responsible for the firm’s Corporate Ratings division. Prior to Scope, Olaf has been working for S&P since 2003, where as a Senior Director he was a global… Tovább »
Francois Bourgeois
ügyvezető igazgató
Euler Hermes Rating GmbH
François Bourgeois, 55, is an operational general manager specialized in international B2B Services, data and intermediation models. He has an 20+ year practice in disrupted environments and digital transformation in Europe.He… Tovább »