Ha csak az utóbbi 8 év árfolyamgrafikonját nézzük technikai elemzési szemmel, akkor 332-nél lehet a forint gyengülésének a vége, ha viszont kicsit még jobban visszamegyünk az időben, akkor 337-ig drágulhat az euró – derül ki gyors helyzetértékelésünkből. A 300 feletti dollárárfolyam kapcsán a 302,5-ös szintet kell figyelni, de ha annál is tovább esik a forint és így új történelmi mélypontra bukik, akkor pusztán technikai elemzési alapon a 320-as zóna is célkeresztbe kerülhet.
Amint a forint euróval szemben tegnap kialakult történelmi mélypontja kapcsán rámutattunk: 332-nél húzódik egy erősebb ellenállás és ez elsőre meg is állította a forint esését, ugyanis azóta sem gyengült 331,9-nél tovább a forint (most 331,4 körül mozog). Az alábbi ábra alapján ez nem véletlen és mivel a napos RSI (a relatív túlvettséget, vagy túladottságot jelző indikátor) a 70-es tartomány fölé emelkedett, azaz relatív túlvett az euró, így ez a lelassuló emelkedés, illetve a korrekció (EURHUF visszasüllyedés, azaz forinterősödés) irányába mutat.
Más viszont a technikai kép, ha kicsit még jobban visszamegyünk az időben, azaz a 2008-2009-es válság periódusát is belevesszük a képbe. Így ugyanis a hosszabb távú emelkedő trendvonal nem 332-nél, hanem 337 körül húzódik.
Fél szemmel a forint dollárral szembeni árfolyamát is figyelni kell, hiszen már tegnap átlépték a jegyzések a kerek 300-as szintet és ma reggel is efelett jár kissé 300,3 körül. Így tehát nagyon közel járunk az eddigi történelmi forintmélyponthoz, ami 302,5-nél volt. Első körben tehát ez az a szint, ameddig gyengülhet a forint, ha viszont ezt is átviszi az árfolyam felfelé, akkor technikai elemzési alapon a 320-as zóna kerülhet célkeresztbe.
Nyilván figyelni kell arra is, hogy az euró/dollár árfolyam milyen technikai szintek közelében jár, mert a dollár és az euró „lábak” lényegesen befolyásolják azt, hogy a forint a két vezető devizával szemben meddig gyengül. Az EURUSD-nél azt látjuk, hogy ma reggelre a 2,5-éves mélypontot kezdte el újra tesztelni az árfolyam 1,1020 közelében és ha ezen lefelé átjutna az árfolyam (további dollárerősödés jönne), és a kerek 1,10-es szintet tesztelné a kurzus, akkor a forint dollárral szembeni árfolyama szintén tesztelheti a 302,5-ös eddigi történelmi forintmélypontot. A további mozgást nyilván az is befolyásolhatja (fundamentális elemzési terület), hogy a Fed milyen kamatpályán halad, azaz tényleg vág-e már (intenzíven) szeptemberben kamatot, és ezután mit tesz. Ha el tudja érni a dollár gyengülését, akkor a dollár/forint jegyzések is hirtelen lehullhatnak majd a 300 alatti zónába.
Címlapkép forrása: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images