Erős első féléven van túl a BIF
augusztus 30, 2019 0

A BIF a hét utolsó napján tette közzé legfrissebb számait, a társaság árbevétele hatalmasat nőtt az első félévben, a működési eredmény és az adózott eredmény is kétszámjegyű ütemben bővült, mindemellett érdemes megemlíteni, hogy a társaság adósságállománya is nagyot emelkedett. A BIF-nél a második félévben is folytatódnak az ingatlanfejlesztések, míg a társaság keresi majd a stratégiájába illeszkedő akvizíciós lehetőségeket.

Nagyot nőtt az árbevétel

A pénteki piaczárás után tette közzé legfrissebb számait a BIF, az értékesítés nettó árbevétele 75,6 százalékkal 2,662 milliárd forintra nőtt 2019. első félévében a korábbi év azonos időszakával összehasonlítva. A cégcsoport által az idei év első félévében elért értékesítés nettó árbevétel nagy részét az ingatlanok bérbeadásából származó bérleti, parkolási és üzemeltetési díjbevételek tették ki, amik együttesen a bevételek közel 70 százalékát adták, de jelentős, mintegy 30 százalékos arányt képviselt a tárgyidőszaki árbevételen belül a Harsánylejtő építési telkek és társasházi lakások értékesítéséből származó bevételek is. Az ingatlanhasznosításból származó bevételek a magasabb kihasználtságnak és az érvényesített díjemeléseknek köszönhetően emelkedtek. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az építési telkek és lakások értékesítéséből származó bevétel jelentősen, 308 millió forinttal nőtt, főként a tárgyidőszakban realizálódott Harsánylejtő társasházi lakásértékesítéseknek köszönhetően.

Erős első féléven van túl a BIF

Szépen bővült a működési eredmény

A BIF esetében 2019. első félévében az anyag jellegű ráfordítások 60 százalékkal, mintegy 418 millió forinttal nőttek a korábbi év azonos időszakával összehasonlítva, a jelentős növekedést főként a Harsánylejtő Kft.-ben a társasházi építkezések elszámolása, a Vigadó Palota bérlői kialakításának befejezése és bérbeadása, valamint a megvásárolt Attila úti ingatlanon elkezdett munkálatok elszámolása okozták. A személyi jellegű ráfordítások 2019. első félévben 56 százalékkal közel 242 millió forintra nőttek a korábbi év azonos időszakával összehasonlítva, amely mögött a társaság stratégiai céljainak megvalósításával összefüggő létszámbővülés volt. A BIF dolgozóinak átlagos statisztikai állományi létszáma 2019. június 30-án 43 fő volt, szemben a 2018. június 30-i 29 fős létszámmal.

A társaság nem befektetési célú tárgyi eszközei után elszámolt értékcsökkenés a 2019. első félévében mintegy 4 millió forinttal közel 21 millió forintra emelkedett a korábbi év azonos időszakához képest. Az egyéb működési ráfordítások 2019. első féléves összege mintegy 162 millió forintot tett ki, a korábbi év azonos időszakához képest a közel 50 millió forintos növekedés főként a térítés nélkül átadott eszközök és ezen felül a fizetett kártérítés és kötbérrel magyarázható.

Mindezeknek köszönhetően a BIF működési eredménye 25,2 százalékkal 1,222 milliárd forintra emelkedett 2019. első félévében a korábbi év azonos időszakával összehasonlítva. A tárgyidőszaki árbevétel arányos működési eredmény mintegy 46 százalékos mértékű volt, jelezve a társaság működési hatékonyságát.

Erős első féléven van túl a BIF

Nagyot nőtt a profit is

A pénzügyi műveletek eredménye 2019. első félévében mintegy -96 millió forintra változott a bázisidőszaki mintegy -109 millió forintról, amely eredményjavulás a szabad pénzeszközök lekötésének eredményének volt betudható. Az irányadó jogszabályok szerint a társaság csak a SZIE státusz megszerzéséig (2017. október 20.) volt köteles társasági adót fizetni. Mint SZIE, illetve 2018. december 31-től mint SZIT, a BIF a társasági adóalapját köteles megállapítani a SZIT törvény előírásai alapján, de az így kapott adóalap után társasági adófizetési kötelezettség csak bizonyos esetekben terheli. A fentiek figyelembevételével a tárgyévi tényleges adóráfordításból konszolidált szinten mintegy 8 millió forintot a társasági adó, mintegy 2,3 millió forintot az iparűzési adó és mintegy 5,4 millió forintot tett ki az innovációs járulék összege.

Mindezek következtében a BIF adózott eredménye 28 százalékkal 1,11 milliárd forintra emelkedett 2019. első félévében a korábbi év azonos időszakával összehasonlítva.

Erős első féléven van túl a BIF

Jelentősen nőtt az adósságállomány

A társaság nettó adósságállománya (a pénzügyi kötelezettségek pénzeszközökkel csökkentett értéke) több mint 2.547 millió forinttal közel 2.620 millió forintra emelkedett 2019. június 30-ra a 2018. év végi állapothoz képest, mindez továbbra is erős finanszírozhatósági bázist jelent a társaság stratégiai céljainak a megvalósításához. A fenti változást főként az Attila úti ingatlan vételárának a kifizetése és a 2019. év májusában kifizetett osztalék hatására a pénzeszközállományban bekövetkezett csökkenés magyarázza.

Az idei második félév fókuszterületei

A BIF 2019. második félévében az alábbi területekre fókuszál:

Harsánylejtő Projekt

  • A Harsánylejtő Kertváros II. telekfejlesztési ütemében a még elérhető építési telkek értékesítése, valamint a fejlesztéshez kapcsolódóan megvalósított út- és közmű hálózatok szolgáltatói és önkormányzati tulajdonba történő átadása.
  • A Harsánylejtő Kertváros lakóingatlan-fejlesztés I. ütemének átadása a vevők részére, továbbá a II. ütemben épülő 4 lakóház értékesítése és átadása (2019. I. félévig az értékesítettség 60 százalékos). A lakóingatlan fejlesztés III. és IV. ütem értékesítését és kivitelezését a társaság idén nem kívánja megindítani.
  • Az alábbi fejlesztési koncepciók kidolgozása az összesen több mint 4 hektáros területen (a négyzetméter adatok az egyes fejlesztési koncepciók bruttó épített alapterületére vonatkoznak): 2.000 négyzetméter irodakomplexum projekt, bruttó 900 négyzetméter alapterületű szupermarket építése, 17.000 négyzetméter lakóingatlan potenciál, amire a Társaság a tervek szerint 1 darab 50 és 2 darab 33 lakásos társasház építését tervezi.


Attila út 99
A társaság tulajdonát képező, a Budapest, I. kerület 6775 helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben a 1012 Budapest, Attila út 99. és a 1012 Budapest, Logodi utca 42. számok alatt található ingatlanon a több mint 6.000 négyzetméteren exkluzív szolgáltatásokkal (wellness, parkológép, tetőterasz, vendéglátás stb.) megvalósuló lakóingatlan-fejlesztés/kivitelezés, valamint az értékesítési tevékenység elindítása.

Városmajor Irodaház

  • A Budapest, XII. kerület, Városmajor utca 12-14. sz. alatt található Városmajor Irodaház fejlesztési koncepciójának kidolgozása, a tervezési folyamatok befejezése és a vonatkozó építési engedély megszerzése továbbá a területek előértékesítési folyamatainak a megindítása.
  • A jelenlegi iroda-épületegyüttes teljes felújítása mellett egy további új szárny megépítése is történik a tervezett fejlesztési projekt keretében, több mint 6.000 négyzetméterrel megnövelve ezzel az épület jelenlegi kiadható területét.


Bajcsy Irodaház
A Budapest, VI. kerület Bajcsy-Zsilinszky út 57. sz. alatt található Bajcsy Irodaház fejlesztési koncepciójának kidolgozása.

Andrássy út
A Világörökség részét képező, a társaság a tulajdonát képező 1062 Budapest, Andrássy út 80. és 82. szám alatt található ingatlanokon fejleszteni kívánt Boutique Hotel koncepciójának kidolgozása.

Akvizíciós tevékenység
A társaság stratégiájába illeszkedő akvizíciós lehetőségek felkutatása, az akvizíciók lebonyolítása és az adott ingatlan beillesztése a jövedelemtermelő portfólióba.

Nagyot emelkedett idén az árfolyam

Az augusztus első hetében látott oldalazás után a BIF augusztus közepén lefelé csorgott, a részvény ezután hétfőn ismét emelkedéssel próbálkozott meg, és bár a hét közepén úgy tűnt, hogy ismét elfogy a lendület, a papír a csütörtökön újra felfelé kapaszkodott. A pénteki kereskedést a részvény végül minimális, 0,3 százalékos eséssel zárta, azonban a BIF az idei évben összességében jól teljesített, a társaság részvényei idén 41,1 százalékkal kerültek feljebb.

Erős első féléven van túl a BIF

Címlapkép forrása: BIF