Ha kimegyünk egy szép zöld parkba, azzal nemcsak az egészségünknek teszünk jót, hanem a lelkivilágunknak is. Egy friss kutatás szerint érezhetően jobb hangulatú Twitter-üzeneteket írnak azok az emberek, akik ellátogatnak a természetbe. A hatás nagyjából akkora, mint amikor a karácsonynak örülünk, és akár órákon át is tarthat. Ezen eredménnyel tovább gyűlik azon bizonyítékok listája, melyek szerint sokkal zöldebb városokra lenne szükségünk az egészséges és boldog élethez.
Vissza a természetbe
Valahogy ösztönösen sejtettük eddig is, hogy a természet közelsége jót tesz az embernek. Nemcsak azért, mert a friss levegő egészségesebb, hanem úgy az egész elménkre is pozitívan hat a közvélekedés szerint. Mindeddig a tudományos vizsgálatok ezt nem tudták empirikusan bizonyítani, noha fontos részeredmények azért már születtek.
Volt például olyan kutatás, ami arra jutott, hogy a zöldövezetben lakók kevésbé depressziósak, mint a belvárosi társaik. Hallani lehetett még olyan eredményekről is, hogy azok a betegek, akik egy fát láttak a kórtermük ablakából gyorsabban gyógyultak, mint akik csak egy szürke falat. Nagyon sok a jel tehát arra, hogy valamiképpen jó hatással van ránk a természet közelsége, csak a pontos mechanizmust nyilván nagyon nehéz feltárni és megérteni.
Sok zöld = jókedvű tweetek
A közösségi médiás kutatásokban gyakran használt Hedonometer nevű eszközt használták fel, hogy megállapítsák az egyes üzenetek boldogságtartalmát. A Hedonometer tulajdonképpen azt csinálja, hogy egy kb. 10 ezres szógyűjteményhez hangulatértékeket rendel, majd így a szavak előfordulási gyakoriságából következtet az adott Twitter-üzenet hangulatára.
Szintén kideríthető (a tweetekben lévő geotagek segítségével), hogy az egyes üzenetek írói éppen parkban jártak-e, vagy valahol máshol voltak a posztoláskor. Ilyen módon pedig összefüggésbe hozható a zöldövezetben tett látogatásuk a Hedonometer által meghatározott hangulatukkal.
A Twitter-üzenetek tengerében egy gondos szűréssel közel 5000 olyan twitterezőt azonosítottak a kutatók, akik a hétköznapi életük során néha ellátogattak parkokba is. Így az esetükben pedig már összevethető volt a parkból küldött üzenetük, meg az otthoni vagy utcai posztjaik hangulata.
Mint kiderült, minél zöldebb helyen – például egy jelentősebb méretű parkban – tölt időt az ember, annál jobb hangulatú üzeneteket ír ki a Twitterre. Észrevehetően csökkennek az olyan – általában rossz hangulatot tükröző – szavak, amelyek tagadásra vagy nemleges válaszra utalnak.
Mintha karácsony lenne
Noha az eredmények nem meglepőek, hiszen eleve azt gondolja a közvélemény, hogy jót tesz a természet az emberi pszichének, azért mégiscsak fontos ezt látni. Elvégre az ilyen kutatások azok, amelyek már tényleg kézzel fogható bizonyítékokat adnak arról, hogy iszonyú fontos a természetre figyelni a várostervezés során. Sőt, mindennek feltehetően még az egészségügyben és a kórházi ellátásban is komoly szerepe lehet.
Portfolio Prof
Tudomány, technológia és társadalom – minden, ami a modern műveltséghez kell.
Hozzászólnál a témához?
Legyél a közösségünk része és kövesd a Portfolio Prof Facebook oldalát!