Nehéz tisztán látni költségvetési ügyekben az uniós projektek finanszírozása miatt, de mi most bemutatjuk a háttérfolyamatokat.
A Pénzügyminisztérium csütörtökön tette közzé az államháztartás első négyhavi előzetes adatait, amiből arra következtethetünk, hogy kedvezőek a költségvetési alapfolyamatok. A friss jelentés apropóján megnéztük a 2019-es részletes költségvetési adatokat, amiből egy fontos háttérfolyamatra tudunk rámutatni.
Először megtisztítottuk a költségvetés egyenlegét az uniós programok finanszírozásának egyenlegétől (az EU-programok egyenlege abból adódik, hogy mennyi pénzt utal az Európai Bizottság és mennyi kiadást teljesít a magyar költségvetés előfinanszírozás keretében). Ez a tisztított kumulált egyenleg jobban mutatja a költségvetés alapfolyamatait. Ezek szerint az év első három hónapjában az EU-források egyenlege 140,7 milliárd forintos mínuszt mutatott, miközben a teljes deficit 141,9 milliárd forint volt. Leegyszerűsítve tehát az EU-programok finanszírozásának egyenlege nélkül gyakorlatilag idén nullás lett volna az első negyedévben a büdzsé (pénzforgalmi szemléletben).
Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtöki tájékoztatásából az is kiderült, hogy az első négy hónapban hogyan alakult az EU-programok egyenlege. Ezek szerint április végéig 183 milliárd forintos mínuszt mutatott az EU-programok egyenlege, a tisztított szám pedig 144 milliárd forintos többletet mutatna.
Ezt követően egymás mellé tettük a 2018-as és a 2019-es tisztított kumulált egyenleg lefutását április végéig. Ebből egyértelműen kiolvasható, hogy mindegyik hónapban rendre jobban teljesített 2019-ben a költségvetés és az első négy hónap végére 443 milliárd forinttal kedvezőbb a tisztított egyenleg a tavalyinál. Ezt mutatja az alábbi ábra:
Hogyan jött ez össze?
Ez elsősorban azzal függhet össze, hogy az idei év első harmadában kitartott a gazdaság lendülete, a feszes munkaerőpiac, a foglalkoztatás bővülése, a bérek emelkedése hozzájárult a fogyasztás bővüléséhez, ez pedig lecsapódik a fogyasztás típusú adóbevételekben (áfa- és jövedéki adóbevételek), valamint a lakosság további befizetéseiben.
Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza azt emelte ki, hogy az első négy havi kumulált egyenleg (a 39 milliárd forintos mínusz) az eddigi legkedvezőbb és ez elsősorban a bevételi oldal alakulásának köszönhető.
Az áfabevételek például 32%-kal bővültek 2018 első négy hónapjához viszonyítva. Ez 350 milliárd forintos áfabevételi többletet jelent négy hónap leforgása alatt. Ez a fogyasztás bővülésével és a gazdaság fehéredésével függ össze.
Címlapkép forrása: MTI/Bús Csaba