Németország és Hollandia is bejelentette, hogy felfüggesztik az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció kötelékében végzett iraki kiképző műveletének felfüggesztését, miután az amerikai külügyminisztérium is az ország elhagyására utasította nem nélkülözhetetlen alkalmazottait. A NATO viszont bejelentette, hogy egyelőre folytatja iraki kiképző műveletét a térségbeli feszültségek ellenére, ugyanakkor folyamatosan elemzi a helyzet alakulását – írja az MTI.
A katonai szövetség szóvivője rámutatott, hogy minden újabb tevékenység vagy csapatmozgatás előtt értékelik a potenciális veszélyeket, a jövőbeli döntések pedig nagyban függenek a misszióban részt vevő tagállamok szerepvállalásától.
Miután a németek a kivonulás mellett döntöttek, a berlini kormány közölte, hogy nincsenek konkrét értesüléseik esetleges készülő támadásokról, pusztán elővigyázatossági intézkedésről van szó, amelyet akár már a napokban visszavonhatnak.
Jelenleg 160 német és mintegy 50 holland katona teljesít szolgálatot a közel-keleti országban, közülük legtöbben a kurdisztáni autonóm régióban.
A döntések hátterében az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség fokozódása áll, ami nyugtalanságot okoz az egész régióban.
A koalíció tagjai közül Franciaország és Csehország kormánya szólalt még meg az ügyben, amelyek azonban nem függesztették fel kiképző missziójukat.