A legnagyobb hazai cégek vezetői és HR-szakemberei is ott lesznek a Portfolio május 23-i HR Revolution 2019 konferenciáján, melyen többek között arra keressük majd a választ, hogy HR szempontból mi is kell valójában a gazdasági növekedés, termelékenység fenntartásához, milyen változásra van szükség a cégek részéről, és mégis milyen eszközökkel lehet megtartani a munkavállalókat. Az elmúlt hetekben több, a konferencián is felszólaló szakemberrel készítettünk interjút. Ezek alapján úgy tűnik, azok a cégek tudnak a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetből jól kijönni, akik felismerik a helyzet komolyságát, és lépnek.
A mára szinte minden szektorra jellemző ágazati szintű munkaerőhiány, a nyomában járó erőteljes bérnyomás, a munkavállalók szükségletek szintjén jelentkező igényeinek drasztikus változása mind-mind új kihívások elé állítják a HR-szakembereket és cégvezetőket. Május 23-án, a Portfolio HR Revolution 2019 konferenciáján hazai cégvezetőkkel és HR-szakemberekkel együtt arra keressük a választ, hogy hogyan lehet kezelni a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet, hogyan lehet növelni a hatékonyságot és milyen szervezetfejlesztési megoldásokat érdemes eszközölni.
Az elmúlt hetekben több, a konferencián is felszólaló szakemberekkel készítettünk interjút. Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója az első szekcióban fog előadni, Miért nincs munkaerőhiány Magyarországon címmel. A Portfolio-nak adott interjújában arról beszélt, Magyarországon még vannak tartalékok a munkaerőpiacon annak ellenére, hogy a munkanélküliségi ráta 4% alatti.
– mondta Baja Sándor, aki szerint a cégeknek lépnie kell, ha meg akarják tartani a munkavállalókat.
– mondta.
Kiss Attila, az E.ON Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója részt vesz majd az első szekció vezérigazgatói kerekasztal-beszélgetésén.
– mondta a Portfolio-nak.
Megoldásként többek között duális képzési programok indításával reagáltak: immár 6 magyarországi nagyvárossal működnek együtt szakképzési, míg 4 hazai felsőoktatási intézménnyel villamos- és gázmérnök-képzési területen. Emellett kihelyezett villamosenergetikai tanszéket működtetnek közösen a Debreceni és a Pécsi Tudományegyetemmel. Az utánpótlás nevelésében hasonlóan fontos szerep jut saját alapítású mérnökirodájuknak is.
Mi kell a munkavállalóknak?
A konferencia második szekciójában tart előadást Czeczeli Tamás, aki korábban topmenedzserként dolgozott, most árufeltöltő. A Pénzcentrumnak adott interjújában arról beszélt, amíg magas beosztásban dolgozott és milliókat keresett, a stressz élete szerves része volt, nem egyszer a mentő vitte el.
– mondta. Hangsúlyozta, a klasszikus munka-magánélet egyensúly magas pozícióban véleménye szerint nem valósítható meg. Úgy fogalmaz, nehéz elengedni a hatalmat és a presztízst, nem véletlen, hogy kevés menedzser fordít hátat és kezd újra mindent, legalulról. Hammer to Fall – Avagy miért nem működik egy szervezeten belül a HR kommunikáció!? című előadásában arról beszél majd, mi kell valójában a munkavállalóknak, mit tehetnek a cégek, hogy megtartsák a jó munkaerőt.
Digitalizált HR-megoldások
Kelliár Zsolttal, a Talentuno egyik alapítója a toborzási folyamat átalakulásáról tart majd előadást és részt vesz egy panelbeszélgetésben is.
– mondta a Portfolio-nak adott interjúban, melyben arról is beszélt, országonként eltérő a munka- és toborzási kultúra, az egyik magyar specifikum például, hogy a cégek titkolják a fizetési szinteket.
Milyen lesz a jövő munkahelye?
A konferencia negyedik szekciójában a vezérigazgatók és HR-szakemberek arra keresik majd a választ, mi kell ahhoz, hogy valaki megbízható, kedvelt és népszerű munkáltató legyen, és mindez hogyan néz ki a költségek szintjén.
A Márkaépítés és az egészséges szervezetfejlesztés című panelbeszélgetésen részt vesz majd Barathi Tamás, a Colibri HR Solutions, a Zyntern.com, illetve a Blue Colibri alapítója, aki májusban a Portfolio-nak beszélt arról, fontos az employer brandinggel foglalkozni, mert nagyon kevés munkáltató tudja azt magáról, hogy ő milyen munkáltató, és eközben a munkavállalók sem tudják, milyen cégek vannak, azoknak milyen értékei vannak, hol tudnak dolgozni. Nem is volt eddig ezeket hol összehasonlítani. Most javul a helyzet, egyre több olyan platform van, ahol ezeket meg lehet nézni.
Arról is beszélt, a megtartásban a vezetőknek hatalmas szerepe van: minden szegmensben és cégméretben kulcskérdés lehet, hogy a management mennyire képes vezető lenni, nem pedig „főnökség”, és mennyire képes hatással lenni a saját embereire.
Partos Bence, a Mindset Pszichológia egyik alapítója és tulajdonosa is részt vesz a panelbeszélgetésben. A Portfolio-nak adott interjújában kitért arra is, hogy az y, z generációnak ma már nem a pénz a legfontosabb egy munkahelyen, hanem a közösség, valamint hogy formálhassák a kereteket és ne csak megmondják nekik, mit csináljanak. Úgy fogalmazott, fontos, hogy a fiatal munkavállalók sajátjuknak érezzék a munkahelyet, amely keretein belül egy olyan ügyért dolgoznak szívesen, amellyel könnyen tudnak azonosulni.
– mondta.
Zolnay Judit, az amerikai MetLife biztosítótársaság magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója szintén ott lesz a május 23-ai konferencián. Arról, hogy hogyan lehet megtartani a jó munkavállalókat, a Portfolio-nak adott interjújában azt mondta, a dolgozók lojalitását a béren felül számos dolog befolyásolja, köztük a juttatási csomag és a kedvező és rugalmas munkakörnyezet is.
– mondta, hozzátéve, a home office is természetes, és a kötetlen munkaidő sem gond.
Érdemes eljönni
Az egész napos rendezvényen – ahogy a fentiekből is látszik – , a HR-szakmát érintő legfontosabb kérdéseket járjuk majd körbe. Szó lesz többek között HR költség-tervezésről, a digitalizált HR-megoldásokról, a legfrissebb szervezetfejlesztési megoldásokról.
Aki még mindig bizonytalankodna, annak ajánljuk a konferencia adatlapján elérhető programot és előadóink, beszélgetőpartnereink teljes névsorát.