Június közepén indul a híres-hírhedt kanadai pszichológus, Jordan B. Peterson saját közösségi médiaplatformja – árulta el a Portfolio kérdésére a szakember budapesti látogatása során. A rendszer vegyítené a Facebook, a Patreon, a Youtube és az online könyvesboltok elemeit, viszont a szólásszabadság védelmében nem cenzúrázná az alkotókat.
A Brain Bar meghívásából Budapesten ad elő csütörtök délután Jordan B. Peterson, klinikai pszichológus, egyetemi tanár, író és vlogger, aki többek közt a 12 szabály az élethez című bestseller szerzője is. Délelőtt egy zárt sajtóeseményen válaszolt újságírói kérdésekre, ahol a készülő közösségi médiaplatformjáról kérdeztük a szakembert.
Jordan Peterson elárulta, hogy júniusban indul el az új közösségi oldala, melynek célja az lesz, hogy megkerülje a jelenleg széles körben népszerű tech-cégek által alkalmazott (gyakran politikai alapú, sokak által lényegében cenzúraként értelmezett) tartalomszűrést.
– mondta Peterson.
Mint ismert, a közösségi médiaoldal ötletét azután találta ki Peterson – Dave Rubin libertariánus amerikai politikai kommentátorral közösen -, miután a Patreon figyelmeztetés nélkül törölte Carl Benjamin (művésznevén Sargon of Akkad), egy brit saját elmondása szerint klasszikus liberális (ellenfelei szerint inkább szélsőjobboldali) vlogger, majd később a UKIP-színeiben induló politikus fiókját. Ezután több ismert tartalomgyártó is fiókjának törlésével bojkottálta a szolgáltatót, többek közt Sam Harris idegsebész-filozófus, Dave Rubin és maga Peterson is.
Peterson ma kérdésünkre elmondta, hogy csak szűk körnek nyitják meg az oldalt, a tesztek viszont már most is folynak. Egyelőre számos kérdés marad még tisztázatlanul az oldallal kapcsolatosan, például
- hogy mennyire fognak nyitni szélesebb körnek a későbbiekben,
- hogy inkább közösségi médiumként vagy kiadóként gondoljanak-e magukra, utóbbi esetben ugyanis tudják előszűrni a tartalmat, viszont ez is egy fajta cenzúrát jelent, ami nem feltétlen fér össze a szólásszabadság elvét követő oldallal.
A szakember elmondta, hogy egyébként for-profit céget alapítanak, ennek oka pedig többek közt az is, hogy ha nem teljesítnek jól, „meghalnak”, ez pedig egyfajta minőségi kontrollt is jelent.
– mondta el Peterson. Hozzátette: egyébként egy jó csapat üzemelteti a rendszert, jól néz ki és olyan tulajdonságokkal rendelkezik, melyekkel más platformok nem.
A platformon lehet majd:
- videókat, podcastokat tölteni, melyeket időbélyegekkel, szövegmagyarázatokkal láthatunk el,
- e-bookokat publikálni, ezekkel kapcsolatosan visszajelzést adni, dialógusokat indítani,
- egy szavazórendszerrel és komolyabb minimum karakterlimittel tartják majd féken a trollkodást; Peterson reméli, hogy a hosszabb kommentek majd mérséklik az impulzív reakciók gyakoriságát is.
Jelenleg egyébként befektetőket is keresnek, akik támogatnák az egyelőre béta szinten működő közösségi médiát.
Korábban egyébként Petersonon kívül más is próbálkozott a szólásszabadságot semmilyen módon nem korlátozó közösségi médiaplatform elindításán: a Gab nevű közösségi oldal erre egy példa, amely a moderáció hiánya miatt szélsőségesek melegágya lett. Azt még nem tudni, hogy gátolná meg a pszichológus, hogy az ő közösségi médiuma is hasonló sorsra jusson.
Egy kérdésére válaszolva Peterson elmondta, hogy szerinte a Facebook halálát fogja okozni, hogy nem tudják szabályozni a platformon megjelenő tartalmat, de próbálkoznak vele, technikailag viszont ez nem lehetséges.
– fogalmazott a szakember. Úgy véli, ahhoz, hogy hatékonyan lehessen felügyelni a közösségi oldalakon működő tartalmat, a felhasználói számnál nagyobb felügyelőtestületet kellene üzemeltetni, ez pedig egyszerűen kivitelezhetetlen és úgy gondolja, erkölcsileg nem is indokolt.
Peterson beszélt az irreális utópiára való törekvés károsságáról, a zsidó-keresztény erkölcs visszaalításának fontosságáról, az erőalapú társadalomszervezés tévességéről és a biológia pszichológiából való kivételének hátrányairól is.
Címlapkép: Getty Images Hungary / Chris Williamson