Salátatörvényben rejtették el a Balatonra vonatkozó legújabb jogi lépést, ami könnyedén milliárdos tóparti ingatlanok megszerzését teszi lehetővé az állam vagy a helyi önkormányzat számára.
A Portfolio birtokába jutott törvénytervezet szerint a közterületek fennmaradása és új közterületek kialakítása hosszú távon csak úgy biztosítható, ha minél több ingatlan válik az önkormányzat vagy az állam tulajdonává. Ennek érdekében a javaslat rögzíti a nem közterületi ingatlanok vonatkozásában az elővásárlási jogot (a védett természeti területek kivételével, mert azt a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény rendezi) a közigazgatási területével érintett önkormányzat vagy az állam számára. Az elővásárlási jog ingatlan-nyilvántartásba bejegyzését annak kell kezdeményeznie az ingatlanügyi hatóságnál, aki azzal élni kíván; az állam esetében az elővásárlási jog gyakorlására külön törvényben meghatározott szervnek.
Az indoklásban azzal érveltek, hogy közérdek a Balaton mindenki számára történő elérhetősége.Egyelőre nem tudni, mennyi ingatlant érint ez a rendelkezés, amiről most szerdán tartottak általános vitát a Parlamentben.
Park West
229 db lakás
32 – 79 m2 alapterület |
Átadás:
2021 H1 |
25.8 – 112 M Ft
|
Az viszont kiolvasható a tervezetből, hogy a kormányzat eltérően is rendelkezhet a legnagyobb beépítettség és a beépítési magasság ügyében. Ez pedig utat nyithat a településrendezési tervekben megszabott paraméterektől való eltérés előtt is és növelheti az átlagosnál nagyobb és magasabb épületek számát közvetlenül a tó partján.
Waterfront City
269 db lakás
30 – 126 m2 alapterület |
Átadás:
2021 Q4 |
25.2 – 209.9 M Ft
|
Elvileg az úgynevezett területfelhasználási egység mérete minden településrendezési eszköz esetében fix. Ezt nem lehetne növelni, kivéve, ha a kormány – a parlament helyett – külön rendeletben szabályozza (vagyis engedélyezi) ezt.