HU Language HU
június 14, 2019 0

Az Európai Unió Tanácsa a tőkepiaci unió keretében két fontos reformról is döntött: az egyik, hogy egy páneurópai magánnyugdíjtermék (PEPP) létrehozásával kibővíti a magánnyugdíjak piacát, a másik pedig, hogy megszűnnek a befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazása előtt álló akadályok.

Az öngondoskodási és megtakarítási piaci legforróbb témái kerülnek elő a Portfolio október 1-jei Öngondoskodás konferenciáján. Részletek itt:

Páneurópai magánnyugdíjtermék (PEPP)

A páneurópai magánnyugdíjtermékről szóló rendelet egy új típusú önkéntes magánnyugdíjterméket hoz létre. Az egész Unióban azonos jellemzőkkel bíró terméket különféle forgalmazók – például biztosítótársaságok, bankok, foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmények, befektetési vállalkozások és eszközkezelők – kínálhatják majd. Az uniós „útlevél” segítségével a forgalmazók több tagállamban is értékesíthetik ezt a terméket.

A páneurópai magánnyugdíjtermék olyan új uniós szintű megtakarítási lehetőséget nyújt a lakosságnak, amely kiegészíti az állami és a foglalkoztatói nyugdíjakat, illetve a tagállami szintű magánnyugdíj-rendszereket. Igénybevételével a fogyasztók önkéntesen kiegészíthetik a nyugdíjcélú megtakarításaikat, miközben stabil fogyasztóvédelemben részesülnek. A termék hordozható lesz a tagállamok között: a megtakarítók akkor is folytathatják a járulékfizetést, ha másik tagállamba költöznek.

2019.02.13 14:16 Aláírták: jöhet az új, EU-s nyugdíjtermék

2017.06.29 15:56 Itt az újabb nyugdíjcélú termékfajta, ha nem szimpi a mostani három

A befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazása

A megállapodás továbbfejleszti a befektetési alapokra vonatkozó jelenlegi szabályozási keretet. A meglévő szabályozási akadályok megszüntetésével és a forgalmazási költségek csökkentésével megkönnyíti a befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazását.

Az intézkedések különösen:

  • megkönnyítik az uniós alternatív befektetési alapkezelők számára, hogy felmérjék a potenciális szakmai befektetők érdeklődését az új piacok iránt
  • egyértelművé teszik az eszközkezelők vevőszolgálati kötelezettségeit a székhely szerinti tagállamukban
  • egységesítik a kollektív befektetési alapok kezelőire abban az esetben vonatkozó eljárásokat és feltételeket, ha úgy döntenek, hogy adott tagállami piacokon megszüntetik az alapjaik kínálatát vagy elhelyezését
  • fokozzák az átláthatóságot, és egyetlen olyan online hozzáférési pont létrehozását írják elő, ahol tájékozódni lehet a forgalmazási követelményekre és a díjakra vonatkozó tagállami szabályokról.

A további lépések

A páneurópai magánnyugdíjtermékről és a befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazásáról szóló jogszabályokat június 20-án aláírják és ezt követően ki fogják hirdetni a Hivatalos Lapban.

Az új jogszabályok a kihirdetésüket követő huszadik napon lépnek hatályba.