A 17 éve leglassabb kínai ipari termelési adat, illetve az amerikai-iráni feszültségek általános kockázatkerülést váltottak ki ma a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon, így a forint napközben látott erősödése is visszafordult nap végére. A délután közzétett kedvező amerikai ipari termelési adat azonban lendületet adott a dollárnak, mivel kissé csökkent az idei két Fed kamatvágás esélye.
Minden olyan kínai adat, ami a vártnál gyengébbre sikeredik, erősítik azokat a félelmeket, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi szembenállás tényleg súlyos reálgazdasági hatásokat okoz a kínai félnek (is). Ez a reakció látszott ma is, amikor a kínai ipari termelési és beruházási adat a vártnál gyengébb lett, miközben a kiskereskedelmi jobb.
2019.06.14 11:08 17 éves mélypontra esett a kínai ipari termelés üteme
Már reggel és délelőtt általános kockázatkerülés jelei mutatkoztak a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon, a részvénypiacokon esés látszott, a forint azonban például erősödni a lengyel zlotyval párhuzamosan. A lengyel 10 éves kötvényhozam egyébként 4 éves mélypontra bukott ma a külföldiek fokozott kötvényvásárlása nyomán.
A vártnál kedvezőbb amerikai kiskereskedelmi adat azért adott lendületet a dollárnak délután, mert kissé csökkenhetett az idei két Fed kamatvágás esélye, illetve az első vágás talán későbbre tolódik. Az euró/dollár árfolyam 1,1270-ről 1,1220-ig bukott, azaz meglódult a dollár. Ezzel párhuzamosan viszont például a forint visszagyengült: az euróval szembeni jegyzések 321,5-ről 322-ig visszaemelkedtek.
Mivel a dollár lendületbe jött, a forint pedig visszagyengült, így a dollár/forint jegyzések 287-ig ugrottak, ahol utoljára 10 napra járt az árfolyam.