HU Language HU
Hiába próbálták titokban tartani: hatalmas citromsavgyár épülhet Magyarországon
június 20, 2019 0

Elkezdődhettek a munkálatok a nyolc éve tervezett szolnoki citromsavgyár előkészítéséhez – írja a hvg.hu. A lap úgy tudja, hogy nekiláttak a földmunkálatokhoz és két hónapon belül elindulhat a gyár építése. 2011 óta halasztódik a beruházás, pedig az eredeti tervek szerint a gyárnak már működnie kellene.

2011 márciusában írták alá a szolnoki citromsavgyár létesítéséről szóló szándéknyilatkozatot a város ipari parkjában, de a beruházás nem úgy zajlott, ahogy azt eredetileg elképzelték. A sok bizonytalanság után azonban hamarosan elkezdődhet a gyár építése, a hvg.hu szerint a gyár tervezett területén megkezdődött az előkészítő munkálatok első lépése, vagyis lenyírták a füvet. A lap úgy tudja, hogy két hónapon belül elkezdődhet a gyár építése is, de hivatalos választ még nem adtak az érintett szereplők.

A projekt megvalósításáért a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. projektcég felel, aminek 50,97 százalékban tulajdonosa a világ legnagyobb citromsav-előállítója, a China BBCA Group, aki a projekt technológiáját biztosítja majd és exportálja a biokémiai berendezéseket. A kínai cég a 90-es évek elején alapjaiban változtatta meg a citromsav előállításának technológiáját, erjesztett kukoricát használtak, ami jelentősen csökkentette a gyártási költségeket és a gyártási folyamattal járó környezetszennyezést.

A projektcégben tulajdonos még az MFB Invest, amely nemrég vitt véghez a cégnél egy jelentősebb tőkeemelést, aminek eredményeként a jegyzett tőke 310 millió forintról 17,41 milliárd forintra ugrott meg. A tervek szerint a magyar fél adja majd a beruházáshoz szükséges pénzösszeg 85 százalékát, a kínai anyavállalat pedig csak 15 százalékot ad. A végleges beruházási összeg 40 milliárd forint lehet. Az MFB Invest anyavállalata, az MFB még egy 32 milliárd forintos keretösszegű hitelről állapodott meg a BBCA Szolnok Zrt.-vel, de ezt még nem hívták le.

A kész gyár több száz embernek adhat majd munkát és évente 100 ezer tonna kukorica felhasználásával 60 ezer tonna citromsav előállítására lesz majd alkalmas. A világon évente 1,85 millió tonna citromsavat termelnek, ebből 1,05 millió tonna származik Kínából. Az élelmiszeriparban alkalmazzák, üdítőkben, édességekben, fagylaltokban, gyümölcslevekben, előrecsomagolt, aprított zöldségben és gyümölcsben, sajtokban és hústermékekben, illetve tésztákban is használják.

A címlapkép forrása: BSIP/Universal Images Group via Getty Images