Ha valaki a nagy magyarországi tavak mellett szeretne házat vagy lakást vásárolni, akkor ezt a legolcsóbban a Tisza-tó mellett teheti meg. A Velencei-tó és a Balaton esetében már kicsit összetettebb a kép, a Balaton közelében akadnak ugyanis olyan települések, ahol kedvezőbb árakon hozzá lehet jutni ingatlanhoz, mint a Velencei-tónál. Például Balatonföldváron és Keszthelyen, de ide tartoznak még Fonyód lakóingatlanjai, vagy Balatonboglár üdülői. A többi esetben azonban lényegesen mélyebben kell a zsebébe nyúlnia annak, aki a Balatonnál tervez saját házat vagy lakást venni, különösen igaz ez Balatonfüredre és Siófokra – derül ki a Takarék Index elemzéséből.
A nyári szezon beköszöntével nemcsak a lakóingatlanpiac, hanem a nyaralópiac is sokakat lázban tart. Bár fizikailag nincs sok különbség abban, hogy egy nyaraló besorolású vízparti házban töltjük a szabadnapokat, vagy egy lakóingatlannak minősített házban, a jogi meghatározásban, a hitelfelvételnél, de akár az árakban is nagy különbségek lehetnek.
Nézzük először csak a nyaralókat!
Pláne nagyok a különbségek az ország különböző vízpartjainál, természetesen ezek közül a balatoni térségben kell a legtöbbet fizetni a nyaralókért, amit Velencei-tó követ, míg a legutolsó helyen a Mecsek-Villány térség áll, itt lehet a legolcsóbban üdülőhöz jutni 2018-ban. Az átlagos fajlagos nyaraló árak az egyes térségek egészét nézve:
- Balaton – 421 ezer forint négyzetméterenként
- Velencei-tó – 264 ezer forint négyzetméterenként
- Dunakanyar – 209 ezer forint négyzetméterenként
- Mátra-Bükk 125 ezer forint négyzetméterenként
- Tiszta-tó 122 ezer forint négyzetméterenként
- Mecsek és Villány 92 ezer forint négyzetméterenként
Duna Terasz Premium
322 db lakás
42 – 104 m2 alapterület |
Átadás:
2019 Q2 |
43.7 – 95 M Ft
|
A Balatonnál és a Velencei-tónál ezek az átlagos üdülőárak még a lakóingatlanok árait is meghaladták. Alapvetően azt gondolnánk, hogy a nyaraló típusú ingatlanokat olcsóbban kínálják a piacon, hiszen a besorolásból fakadóan olyan hátrányok jelentkezhetnek, mint például a kisebb felvehető hitelösszeg, szemben azzal, ha lakóingatlanként lennének számon tartva. Mégis magasabbak az üdülőárak ebben a két térségben, ami azzal magyarázható, hogy a Balaton és a Velencei-tó környékén is sok nyaraló közel van a vízparthoz, így a tó olyan prémiumot biztosít ezeknek, ami az árakat is bőven felfelé húzza, szemben a lakásként számontartott ingatlanokkal, amelyek az adott település más részein helyezkednek el.
Érdemes szem előtt tartani, hogy az üdülőtranzakcióból a lakóingatlanokhoz képest meglehetősen kevés van, ezért a négyzetméterárak évről évre jelentősen ingadoznak, és erősen befolyásolja az árakat az adott időszakban gazdát cserélt ingatlanok összetétele is. Például a Tisza-tó és a Velencei-tó környékén 2017-ről 2018-ra jelentős árugrás volt megfigyelhető, ami valószínűleg többnyire ennek a ténynek volt köszönhető.
2019.06.24 14:27 Olcsón vennél nyaralót? Ezeken a helyeken nézelődj!
Mennyit drágultak a vízparti lakóingatlanok?
A Balaton mellett a vízparttal is rendelkező járások közül leginkább a Balatonalmádi és a Balatonfüredi járás lakóingatlanjai drágultak, előbbi esetében a tranzakciók alapján számolt medián árak 32,4 százalékkal növekedtek 2017-ről 2018-ra, míg utóbbinál 31,3 százalékkal. Hasonló drágulás volt tapasztalható a Fonyódi (21,6%), a Siófoki (20,2%) és a Keszthelyi (20,1%) járásokban is, míg a legkisebb növekedés a Tapolcai (13,1%) és a Marcali (7,1%) járásban volt megfigyelhető. Nem meglepő módon a legtöbb esetben a parthoz közeli területeknél találhatóak a magasabb árak, és a parttól távolodva csökken az ingatlanokért fizetendő fajlagos ár. Az árak a part közeli települések közül a Balaton keleti részein jellemzően magasabbak, akár az északi, akár a déli partot vizsgáljuk.
A legnagyobb drágulás ellenére a legtöbb ingatlan a part menti területeken cserélt gazdát, a parttól távolabbi helyszíneket csak kevés tranzakció jellemezte. A fajlagos medián árak itt több helyen alacsonyabbak voltak 2018-ban, mint 2017-ben (vélhetően az összetételhatásnak köszönhetően, vagyis több rosszabb állapotú, vagy kifejezetten nagy alapterületű házat adhattak el, amiknek jellemzően alacsonyabb a négyzetméterára), vagy csak nagyon enyhe emelkedést mutattak. Az előbbiek alól kivételt csak a Tapolcai járás jelentett.
Siófokon a legdrágábbak az üdülők, Balatonfüreden a lakások
Ha a járásokon belül a balatoni településeket is megnézzük, egyértelműen látszik, hogy a legmagasabb árakat Balatonfüreden, Zamárdiban, Balatonlellén, Balatonalmádiban és Siófokon kellett fizetni a lakóingatlanokért, 395 és 500 ezer forint között mozogtak a fajlagos medián árak 2018-ban. A vizsgált helyszínek közül a legolcsóbbnak Balatonföldvár számított, 178 ezer forintos négyzetméteráraival a 2017-2018 éves adatok alapján.
Az üdülők esetében a legdrágábban ingatlanhoz jutni Siófokon lehetett, a második helyen Balatonalmádi állt, míg a képzeletbeli dobogó harmadik helyére Balatonfüred került. A magyar tengernél legolcsóbban Keszthelyen lehetett nyaralót venni, 2018-ban 225 ezer forintos négyzetméteráron.
A Velencei-tónál Velence bizonyult a legdrágábbnak 280 ezer forintos fajlagos medián áraival, míg Gárdonyban átlagosan 271 ezer forintot kértek egy lakás négyzetméteréért. A nyaralóárakat illetően viszont már az utóbbi település volt a legdrágább, hozzá kell azonban tenni, hogy Velencén nagyon kevés tranzakció alapján lehetett csak az átlagos árakat elemezni. A Tisza-tónál az előbbieknél lényegesen alacsonyabb árakon lehet lakóingatlanokhoz jutni, Tiszafüred esetében például 101 ezer forint volt csupán a tipikusan egy négyzetméterért fizetendő összeg 2018-ban, míg Poroszlón még ennél is kisebb volt ez az érték.
Metrodom Őrmező
193 db lakás
31.7 – 117 m2 alapterület |
Átadás:
2021 Q4 |
38.5 – 163.2 M Ft
|