Régóta nem volt ilyen népszerűtlen az Apple az elemzők körében. A Rosenblatt Securities elemzője hétfőn eladásra minősítette le az amerikai technológiai óriásvállalat részvényeit, vele együtt már öten javasolják eladásra a papírokat, amire 1997 óta nem volt példa. Ettől akár meg is rémülhetnének a befektetők, azonban érdemes szem előtt tartani, hogy még így is csak a céget követő elemzők kevesebb mint tizede ajánlja eladásra a papírokat.
Újabb elemző minősítette le az Apple részvényeit tegnap eladásra, ezzel a Bloomberg által követett 57 elemzőből már 5 ajánlja eladásra a papírt. 1997 óta nem fordult elő, hogy ennyien eladási ajánlást fogalmaztak volna meg a társaság részvényeire és akkor még teljesen más helyzetben volt a cég. Steve Jobs éppen hogy csak visszatért a vállalathoz, az iMacet csak 1 év múlva dobta piacra a cég, az iPod pedig, ami igazán elhozta a növekedési sztorit a céghez, jóval később, csak 2001 őszén debütált.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy most 57 elemző követi az Apple részvényeit a Bloomberg gyűjtése szerint, vagyis még így is kevesebb mint az elemzők 10 százaléka javasolja eladásra a papírokat (21 tartási ajánlás és 23 vételi ajánlás van érvényben a papírra). Az ajánlásokból képzett mutató (ami a vételi, tartási és eladási ajánlásokat súlyozza) 3,76 ponton áll, ami 2004 óta a legalacsonyabb. És a vételi ajánlások aránya 2004 óta először 50 százalék alá zuhant.
Mind az 5 eladási ajánlás idén érkezett az Apple-re, ami nem meglepő annak fényében, hogy januárban profit warningot tett közzé a cég, amire két évtizede nem volt példa.
Az Apple az iPhone-eladások gyengélkedése miatt szenved, ami különösen a kínai értékesítéseket érinti és az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt a kilátások sem a legjobbak. Az Apple bevételeinek közel 60 százaléka az iPhone-hoz kapcsolódik, 20 százalék pedig Kínából jön és a beszállítói lánc is nagyban kötődik Kínához. Múlt héten a Citi közzétett egy elemzést, ami szerint az Apple kínai eladásai megfeleződhetnek. A Rosenblatt a tegnapi elemzésében pedig azt emelte ki, hogy az Apple-nél a fundamentumok romolhatnak a következő 6-12 hónap során a jelenlegi eladási trendek alapján.
Egyelőre mindenesetre a részvények árfolyamán kevésbé érződik ez a nagy pesszimizmus, a januári mélypontról 40 százalékkal van most magasabban az Apple árfolyama. Az Apple részvényeire vonatkozó átlagos célár 212 dollár, mai 7 százalékkal magasabb a jelenlegi árfolyamnál.