Májusban 26%-kal haladta meg az építőipari termelés az előző év azonos időszakában mért szintet, míg havi alapon 0,6%-os csökkenést mért a Központi Statisztikai Hivatal. Úgy tűnik, véget ért az idei év elején látott 40-50%-os növekedés időszaka, miközben a megrendelési adatok is egy lassabb növekedési pályát rajzolnak ki.
Éves alapon mindkét építményfőcsoport termelése bővült: az épületeké 27, az egyéb építményeké 25,7%-kal. „Az épületeknél ipari és raktárépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út- és vasútépítések eredményezték a növekedést” – részletezi a KSH.
A rendelési adatok alapján egyelőre nem várhatjuk, hogy újra akkora lendületet vesz az építőipar, mint amit az év elején láthattunk. A megkötött új szerződések volumene 1,1%-kal csökkent, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 24%-kal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 11,9%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. „Nagy értékű szerződéseket májusban elsősorban útépítésekre kötöttek” – írja a KSH. A szerződések kismértékű visszaeséséből az várható, hogy lassabb növekedési időszak vár az építőiparra.
Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene 8,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 38,4%-kal nagyobb, az egyéb építményekre vonatkozóké 19,1%-kal kisebb volt, mint 2018. május végén. A lakóingatlanokra vonatkozó szerződések esetében az áfával kapcsolatos bizonytalanság okozza a csökkenést, a kereskedelmi ingatlanoknál ciklikus jellegű lehet a visszaesés.