Törvénymódosítást fogadott el csütörtökön a londoni alsóház annak megakadályozására vagy legalábbis megnehezítésére, hogy a következő brit miniszterelnök a parlamenti ülésszak felfüggesztésével próbálja megállapodás nélkül kiléptetni az Egyesült Királyságot az Európai Unióból.
Dominic Raab volt Brexit-ügyi miniszter, a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának egyik prominens képviselője vetette fel nemrégiben, hogy a párt éléről és a miniszterelnöki tisztségből jövő szerdán távozó Theresa May utódjának akár a jelenlegi parlamenti ülésszak lezárásával is meg kell akadályoznia, hogy a parlament valamilyen módon elejét vegye a megállapodás nélküli kilépésnek az EU-ból.
Boris Johnson volt külügyminiszter, aki hivatali utódjával, Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszterrel verseng a pártvezetői és a kormányfői tisztségért, az eddigi kampányrendezvényeken – Hunttal ellentétben – nem volt hajlandó egyértelműen kizárni, hogy kész lenne a parlamenti ülésszak lezárását kezdeményezni az uralkodónál, annak érdekében, hogy a képviselők ne akadályozhassák meg a megállapodás nélküli kilépést az EU-ból.
Ennek lehetőségét hivatott kizárni az a módosítás, amelyet az alsóház csütörtök délután 315:274 arányban, vagyis kényelmes többséggel, számos kormánypárti politikus támogatásával elfogadott.
A módosítást az észak-írországi felekezetközi hatalommegosztáson alapuló önkormányzatiság helyreállításáról szóló törvényhez fűzték hozzá. Ez a törvény semmiféle kapcsolatban nincs a Brexit-folyamattal. A módosítás viszont kimondja, hogy a parlamentnek a Brexit szempontjából kritikus időszakban, vagyis szeptemberben és októberben mindenképpen üléseznie kell legalább néhány napon át az észak-írországi önkormányzatiság ügyében, akkor is, ha a miniszterelnök felfüggesztette az ülésszakot.
Az alsóházban nincsenek többségben a megállapodás nélküli Brexit hívei, és a Konzervatív Párt több vezető képviselője is – köztük mindenekelőtt Philip Hammond pénzügyminiszter – jelezte, hogy a parlament közbelép, ha a következő miniszterelnök rendezetlen kilépésre törekedne.
Boris Johnson, a vezetőválasztási versengés favoritja a kampányban többször is kijelentette, hogy ha ő lesz az új brit miniszterelnök, Nagy-Britannia a Brexit október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár lesz addig elfogadott Brexit-megállapodás, akár nem.
Theresa May tavaly novemberben megállapodást kötött az unióban maradó huszonhét tagállam vezetőivel a Brexit feltételrendszeréről, ám a brit parlament ezt azóta háromszor is elutasította.
2019.07.18 11:36 Nagy-Britannia recesszióba kerül, ha megállapodás nélkül lépnek ki az EU-ból
2019.07.18 09:13 Megszólalt a Brexit-főtárgyaló – Beintett az EU a briteknek
2019.07.16 16:30 Ravasz húzással léptetnék ki a briteket az EU-ból