Az elmúlt napokban a figyelem középpontjába került, hogy milyen tevékenységeket folytat a Google Kínában. Az egész azzal kezdődött, hogy a legendás befektető, Peter Thiel meggyanúsította az internetes keresőóriást, hogy összedolgozott a kínai katonasággal és a cég megvizsgálására kérte az amerikai kormányzatot. A CNBC összeszedte, hogy mi mindent csinál a Google a távol-keleti országban.
Nekiment a napokban a legendás milliárdos befektető, Peter Thiel a Google-nek, azt állította, hogy az amerikai internetes keresőóriás összedolgozott a kínai katonasággal és felvetette, hogy az amerikai kormányzatnak vizsgálnia kellene a céget. Donald Trump kapott az ötleten, a válasza az volt, hogy „rá fognak nézni”. A Google tagadja, hogy lettek volna kapcsolatai a kínai katonasággal, de az biztos, hogy vannak üzleti érdekeltségei a távol-keleti országgal.
A szitakötő-projekt
A Google 2010-ben leállította a keresőjét Kínában, miután áldozatul esett a helyi cenzúrának. A tavaly napvilágot látott hírek szerint a vállalat arra készül, hogy elindítja a keresője cenzúrázott változatát Kínában, de a folyamat még akkor nagyon korai fázisban járt, így hivatalosan nem lehetett tudni róla semmit. Kínában az internetes szolgáltatásokat cenzúrázzák, a kormányzat által érzékenynek ítélt információkat kiszűrik. Azóta állítólag a Google feladta ezt a projektjét és továbbra sincs keresővel jelen Kínában, az országban csak a lokációt elfedő VPN-en keresztül lehet elérni a Google-t.
Mesterséges intelligencia
Peter Thiel szerint a kínai kémek beszivárogtak a Google mesterséges intelligencia-projektjeibe, de nem tudott erre bizonyítékkal szolgálni. Amit biztosan tudunk, az az, hogy a Google-nek voltak mesterséges intelligencia-projektjei Kínában, 2017-ben egy kutatóközpontot nyitott az országban. A Google honlapja szerint ebben a központban a nyelvi felismerésre fókuszálnak, vagyis arra, hogy a gépek hogyan tudják megérteni az emberi nyelvet.
Cloud computing
A kínai technológiai óriások, mint az Alibaba vagy a Tencent dominálják a cloud szolgáltatások piacát Kínában. A Google taktikája, hogy olyan kínai cégeknek ad el szolgáltatást, amelyek máshol is jelen vannak Délkelet-Ázsiában. Az álláskereső oldalak kínálatából kiderül, hogy a Google keres Kínában cloud computing mérnököket, Peking, Sanghaj és Shenzen területére.
Hardver
A Google többféle hardvert is értékesít, okostelefonokat, termosztátokat, hangszórókat, ezek közül néhányat Kínában gyárt. De ki tudja, hogy meddig, a Bloomberg júniusban arról írt, hogy a társaság a Nest termosztátok és a szerverek gyártását áthelyezné Kínából annak érdekében, hogy elkerülje a kereskedelmi háború kapcsán megemelt vámokat.
Alkalmazásfejlesztők
A Google Play Store blokkolva van Kínában, de a Google megpróbál együttműködni a kínai alkalmazásfejlesztőkkel, hogy a termékeiket a Play Store-on keresztül a nemzetközi piacokra dobják.
Hirdetések
A hirdetési üzletág a Google alaptevékenysége, a bevételben jelentős súlyt képvisel, de mivel a szolgáltatás blokkolva van Kínában, így valójában nem tud hirdetéseket eladni ott. Viszont a kínai vállalatok tudnak külföldön a Google platformjain, például a YouTube-on hirdetéseket venni.