Gyönyörű tengerpartok, pezsgő városi élet, fegyveres bandák és zsebtolvajok tucatjai. Nagyjából ez vár azokra, akik Fokvárosba vagy Acapulcóba készülnek nyaralni, de olyan városok is vannak, ahol a hatóságok indokolatlanul bebörtönzik és megkínozzák a turistákat, de ennek ellenére sem tudják teljesen elrettenteni a látogatókat. A World Travel Guide gyűjtése alapján megnéztünk 10 gyönyörű, turisták által is látogatott nagyvárost, amely halálosan veszélyes is lehet.
Iszlámábád, Pakisztán
A pakisztáni főváros számos modern építészeti remekműnek, művészeti galériának és múzeumnak ad otthont, a helyi csapli-kebab pedig állítólag a párját ritkítja. Bár Iszlámábád alapvetően biztonságosabb a turisták számára, mint az ország jó része, a zsúfoltabb területeken, például piacokon viszonylag gyakran fordulnak elő erőszakos támadások, emberrablások és terrormerényletek, ezért érdemes ezeket kerülni. Ha mindez nem lenne elég, a város földrengésveszélyes területnek számít.
Phenjan, Észak-Korea
A KNDK világtól elzárt fővárosába főleg kínai turisztikai cégeken keresztül lehet eljutni, a Dzsucse-torony, a metró vagy a háborús múzeumok mind érdekesek lehetnek az ilyen dolgokra fogékony látogatóknak, nem is beszélve az ország izolációjából adódó kulturális sajátosságokról. A legnagyobb veszélyt itt az jelenti, hogy hiába tartjuk be az ország szigorú törvényeit, tanulmányozzuk a helyi szokásokat, a hatóságok bármikor találhatnak okot arra, hogy egy nyugati turistát elraboljanak és embertelenül megkínozzanak. Ha ezt meg is ússzuk, a turistáknak olykor az átlagos árak 100-szorosáért számláznak egyes szolgáltatásokat az éttermek, kávézók, szállodák.
Cali, Kolumbia
A salsa fővárosaként is emlegetett Cali Kolumbia harmadik legnagyobb városa, több száz éves templomok, terebélyes növénykertek és egy 26 méter magas Jézus-szobor is megtalálható a helyi látványosságok közt. Calit sokáig lényegében a drogkartellek irányították, a hatóságok fellépése miatt viszont most már „csak” a zsebtolvajok és fegyveres rablók hemzsegnek a városban.
Detroit, USA
A 2013-ban becsődölt Detroitot az Egyesült Államok legveszélyesebb városaként tartják nyilván, a helyi ipar leépülése miatt a munkanélküliség és a bűnözés hatalmasra nőtt. Bár a város most igyekszik újra feltalálni magát, mint művészeti és kulturális központ és a bűnözés is csökkent az elmúlt években, sok utcát még mindig bűnbandák uralnak és nagyon gyakoriak a betörések és lopások is.
Pripjaty, Ukrajna
A gyakran Csernobillal kevert kisváros a Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű személyzetének kiszolgálására épült, az 1986-os incidens után a teljes lakosságot kiürítették. Bár Pripjaty a sugárzás miatt a következő kb. 20 ezer évben lakhatatlan lesz, a szellemváros az elmúlt években egyre népszerűbb turisztikai célpont lett, hírnevének elsősorban a S.T.A.L.K.E.R. videojáték-sorozat, a Call of Duty Modern Warfare és az HBO Csernobil című sorozata tett jót. Bár mutáns vérszívókkal, anomáliákkal és zombikkal nem találkozhatunk, kóbor kutyák, farkas falkák és medvék lakják a környékbeli erdőket, az épületek több mint 30 éve gondozatlanul állnak és hosszabb távon még a radioaktivitás is ártalmas lehet.
San Pedro Sula, Honduras
Néhány éve még San Pedro Sula volt a világ legveszélyesebb városa: 20 gyilkosságot követtek el minden nap a környéken. Bár ma kevesebb, mint a felére csökkent a bűnelkövetések száma, még mindig nagyon magas a régióhoz képest is, nem véletlen, hogy a helyi lakosok ezrével indultak neki az Egyesült Államoknak az elmúlt években. A veszélyes helyeket kedvelő turisták San Pedro Sulában kiváló street fooddal, egy hatalmas aquaparkkal és a gyarmatosítás előtti időkből származó látványosságokkal találkozhatnak, a környéken ráadásul egy ritka állatoknak otthont adó nemzeti park is található.
Acapulco, Mexikó
Acapulco sokáig Mexikó legnépszerűbb turistaparadicsoma volt, rengeteg amerikai látogatta a város mesés partjait. Az elmúlt években a drogháborúk és a korrupció miatt rohamosan csökkent a reszort népszerűsége, a turizmus leépülésével pedig a szegénység is megnőtt és a szemét elárasztotta a tengerpartokat és a várost. Acapulcót manapság már főleg belföldi turisták látogatják, a külföldiek szinte teljesen eltűntek a partokról.
Fokváros, Dél-Afrika
Bár Fokváros egyes kerületei Dél-Afrika legveszélyesebb régióinak számítanak, a település tengerpartjai és borozói világhírűek. Bár állítólag a turisták által frekventált területek biztonságosak, nem árt tisztában lenni azzal, hogy a napokban a hadsereget is bevetették, hogy megfékezzék a bűnözést a városban. Fontos tényező egyébként, hogy míg általában a világon csökkenő tendencia figyelhető meg, Dél-Afrikában a 2010-es évek eleje óta fokozatosan növekszik a bűnözés; egyre gyakoribbak az emberrablások, a szexuális erőszak és a gyakran halálos áldozatokat követelő rablások is.
Lagos, Nigéria
Lagos Nigéria legnagyobb városa, napos partjai és a színes városi élet egyre több turistát vonz évente. Gyakran rendeznek fesztiválokat és rengeteg helyen hallani élő zenét a városban. Bár nem olyan veszélyes, mint Nigéria egyes részei, ahol lényegében semmi hatalma nincs a kormánynak, a vagyon elleni bűncselekmények, lopások Lagosban is elég sűrűn fordulnak elő.
Salvador, Brazília
Salvador egykor a rabszolgakereskedők egyik legnagyobb forgalmú kikötővárosa volt, ezért ma már nagyban vegyíti az európai, dél-amerikai és afrikai kultúrákat. Szépségben és látnivalók tekintetéven vetekszik a kikötőváros Rióval, a bűnözési ráták viszont sokkal magasabbak itt, ezért turisták körében kevésbé kedvelt. Turisztikai oldalak azt javasolják a látogatóknak, hogy lehetőleg egyáltalán ne vegyenek elő készpénzt nyilvános helyen.