„Ez lehet a kötvénypiac dotkom-pillanata” – a Bloomberg csütörtöki véleménycikkének címe kiválóan adja vissza, mi zajlik most a piacon. A hozamok szinte mindenhol új mélypontra estek vissza, a befektetők szinte megőrülnek a negatív hozamú állampapírokért is. Ez azonban két szempontból sem biztos, hogy jó hír: akkor szokott ilyen történni, ha közeleg a recesszió, ha pedig kipukkad a lufi és fordul a piac, akkor sokan megégethetik magukat.
Itt tényleg mindenki megőrült?
Egyre nehezebb szavakat találni arra, ami az elmúlt napokban a kötvénypiacon történt. A hozamok a világon szinte mindenhol történelmi mélypontra vagy környékére estek. A helyzetet jól szemlélteti néhány szalagcím:
- Szerdán már 15 ezer milliárd dollárnyi állampapír forgott negatív kamattal, ez a teljes globális piac negyede.
- A német hozamgörbe a teljes futamidőn negatív lett, már 30 éves papírokra sem kell kamatot fizetniük.
- Az amerikai tízéves hozam csak az elmúlt egy hétben 30-40 bázispontot szakadt, így 2016 óta nem látott mélyponton járt szerdán.
- Csütörtökön a magyar hozam is rekordot döntött, 1,88% volt a tízéves referenciaérték.
Gyakorlatilag pár nap alatt bolydult fel teljesen a piac, és egyelőre nem látni, hol lesz az egész folyamat vége. Az viszont biztos, hogy teljesen felborult a kötvénypiac. Alapesetben ugyanis az állampapírok logikája, hogy a befektetők kölcsön adnak egy országnak, cserébe a futamidő végén kamatostól kapják vissza pénzüket. Ma viszont már odáig fajult a helyzet, hogy Németország például 30 éves papírt tud eladni úgy, hogy még a tőkét sem kell teljes egészében visszafizetnie. Ez pedig nem tartható fenn sokáig.
Mitől rettent meg hirtelen mindenki?
A kötvénypiac jelenlegi árazása alapján hónapokon belül recessziónak kellene következnie – érzékeltette a helyzetet egy másik cikkében a Bloomberg. A beszámoló szerint a német hozamok és a hozamgörbe meredeksége egyértelműen már nem csak gazdasági lassulást, hanem visszaesést áraz. Ennek konkrét jelei azonban egyelőre nem látszanak, hiszen az amerikai gazdaság például még a második negyedévben is 2,1%-kal tudott növekedni, de Európában is szerény bővülést látunk a romló kilátások mellett is.
2019.08.06 10:45 A németeknek köszönhetően történelmi rekordjához közelít Magyarország
Így a piac vagy egy kicsit előre szaladt az eddig ismert adatokhoz képest, vagy tényleg egy komolyabb összeomlás jön a gazdaságban az eddig várt fokozatos lassulás helyett. Az utóbbi napokban azért került megint előtérbe a félelem, mert Donald Trump amerikai elnök újabb védővámokat jelentett be a kínai termékekkel szemben, amire válaszul az ázsiai ország elkezdte leértékelni devizáját és felfüggesztette az amerikai mezőgazdasági termékek vásárlását.
A hozamok esésének besegített az is, hogy az utóbbi hetekben fokozódtak a nagy nemzetközi jegybankok lazításával kapcsolatos várakozások. A Fed a július végén már kamatot csökkentett, de a várakozások szerint csak idő kérdése, hogy hasonlóan tegyen az EKB is, mely emellett újraindíthatja kötvényvásárlási programját. Ez utóbbi pedig folyamatosan hajtja fel az állampapírok árát (szorítja le a hozamokat), hiszen egyre többen számítanak arra, hogy Frankfurtból hamarosan beindul a pénznyomtatás, ami extra keresletet jelenthet a piacon. Ennek köszönhetően ma már nem csak a „biztonságos” országok hozamai esnek, hanem lassan a spanyol és a portugál állampapírok is negatív hozam mellett forognak.
– mondta a Bloombergnek Tom di Galoma, a Seaport Global Holdings ügyvezetője, aki szerint ma 80 százalék egy amerikai recesszió esélye. A Reuters elemzői felmérésében ennél jóval kisebb, 45%-os egy visszaesés esélye a következő két évben.
Egy régi rém köszönhet vissza
De miért baj, ha a piacon egyre több a negatív kamatozású állampapír? Elvileg ez kedvező az országok számára, hiszen olcsón tudják finanszírozni magukat. Van azonban két nagy hátránya:
- Ha a most fújódó lufi kipukkad, akkor az sokaknak fájdalmas lehet, akik most rohannak megvenni a kötvényeket. Márpedig a buborékok már csak ilyenek, hogy néha kipukkadnak, a szakértők szerint nem mehet sokáig a jelenlegi tendencia a kötvénypiacon, csak idő kérdése, mikor józanodnak ki a befektetők.
- Újra előkerülhet a válságban sokat emlegetett moral hazard. Ez a kifejezés legutóbb a válság idején került nagyon a figyelem középpontjába, amikor a bankok tudatában voltak, hogy a csődjük megrengetné az egész gazdaságot, ezért nem tartotta vissza őket semmi a felelőtlen gazdálkodástól. A CNBC szerint hasonló történhet most a kormányokkal: a nulla vagy negatív kamatok arra ösztönözhetik őket, hogy kezdjenek felelőtlen költekezésbe. Az így felépülő adósságállomány viszont később egyre nagyobb terhet róhat a költségvetésekre, amikor a hozamok emelkedése a refinanszirozas során bepörög az adósságba.
Vagyis a jelenlegi extrém árazások egyáltalán nem biztos, hogy kedvező képet vetítenek előre a világgazdaság számára. A fejlett piacon gyakorlatilag már csak az amerikai kötvények fizetnek valamekkora minimális hozamot, ennek köszönhető, hogy az utóbbi napokban nagyobbat estek a tengerentúli hozamok. A CNBC-nek nyilatkozó elemző szerint azonban ha valóban küszöbön áll a recesszió, akkor csak idő kérdése, hogy az USA-ban is negatív hozamokat lássunk. Joachim Fels, a PIMCO kötvényguruja úgy gondolja, hogy ha az amerikai-kínai kereskedelmi háborús feszültségek tovább éleződnek, akkor a piac gyorsabban indulat el ebbe az irányba, mint azt sokan várják.
Persze a fenti gondolatmenetből még nem következik, hogy tényleg recesszió jön a világban. A hozamok mostani zuhanásában az is szerepet játszik, hogy egyre többen gondolják úgy, hogy a válság utáni történelmi időszakban tartósan nagyon alacsony, akár negatív reálkamat jöhet. Szerintük a mostani helyzet egyáltalán nem extrém, sőt a következő években ehhez kell hozzászoknunk, a gyenge konjunktúra mellett ez természetes jelenség. Ha pedig nekik lesz igazuk, akkor sem kell tartani, hogy ez a kötvénylufi előbb-utóbb kipukkad. Kérdés, hogy a következő időszakban a klasszikus piaci gondolkodás vagy ez az „új norma” kerül-e majd előtérbe.