A 2020-as költségvetési törvényjavaslat bevételi és kiadási előirányzatai megalapozottak, a feltárt kockázatok költségvetési intézkedésekkel kezelhetőek, a tervezett tartalékok pedig megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére, így a 2020-as költségvetés hozzájárul a makrogazdasági stabilitás fenntartáshoz – állapítja meg mai közleményében az Állami Számvevőszék. A dícséretek mellett azért két óvatos kritikát is megfogalmaz a testület a költségvetés készítői felé.
A testület az elmúlt napokban megvizsgálta a parlamentnek benyújtott törvényjavaslatot és a felülről nyitott előirányzatoknál, illetve a költségvetés strukturális hiányának számításánál fogalmaz meg óvatos kritikákat a ma elkészült és a parlament elnökének átadott jelentésében. A 2020-as költségvetési törvénytervezetről szóló nagyobb anyagaink:
2019.06.05 05:07 Szép csendben új csodafegyvereken dolgozik a kormány
2019.06.05 05:25 Változik az élet jövőre: így adózunk 2020-ban!
2019.06.05 12:50 Megvannak a 2020-as költségvetés igazi nyertesei
Az Állami Számvevőszéknek törvényi kötelezettsége a következő évi költségvetési törvény előzetes véleményezése, amely akkori állapotra vonatkozik, amikor a parlamentben még nem tárgyalták meg a büdzsét, de a kormányzati tervek és intézkedések, illetve a számok alapján már tehetők megállapítások.
Az ÁSZ véleményében megállapította, hogy:
- a 2020. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat elkészítése során a tervezést végző szervezetek a jogszabályi előírásokat betartották
- a költségvetési törvényjavaslat szerkezete és tartalma összhangban van a jogszabályi előírásokkal, ezáltal teljesül az átlátható költségvetési gazdálkodás követelménye
- a 2020-as költségvetési törvényjavaslat bevételi és kiadási előirányzatai megalapozottak
- A központi tartalék jellegű előirányzatok összege együttesen 488 Mrd Ft, amelyből a GDP közel 0,8%-át kitevő Országvédelmi Alap kiadási előirányzata 378 Mrd Ft. A feltárt kockázatok költségvetési intézkedésekkel kezelhetőek, a tervezett tartalékok megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére, így a 2020-as költségvetés hozzájárul a makrogazdasági stabilitás fenntartáshoz.
- a közvetlen bevételek teljesítése szempontjából meghatározó a gazdasági növekedés, valamint a gazdasági folyamatok fehérítése érdekében tervezett intézkedések. Ezen intézkedések hozzájárulnak az adózással kapcsolatos adminisztráció egyszerűsítéséhez, az adórendszer áttekinthetőségének javulásához, valamint a jogkövető magatartás erősítéséhez.
Két óvatos kritika
Az ÁSZ a véleményében felhívja a figyelmet, hogy a felülről nyitott előirányzatok esetében is szükséges az előirányzatok dokumentumokkal való alátámasztása, mert ezek hiánya kockázatot jelent a költségvetés végrehajtása során, emiatt szükséges a felelős gazdálkodás erősítése.
Az ÁSZ megállapította továbbá, hogy a központi költségvetésről szóló törvényjavaslat alapján az államadósság alakulásával kapcsolatos jogszabályi előírások teljesülnek, az uniós módszertan szerinti hiány tervezett értéke teljesíti a gazdasági stabilitásról szóló törvényben szereplő előírást. Ugyanakkor a kormányzati szektor strukturális egyenlegének számított mértéke nincs összhangban a stabilitási törvényben előírtakkal, ez azonban nem jelent kockázatot a költségvetés végrehajthatósága szempontjából.
A strukturális deficit nem kellő mértékű csökkentése miatt egyébként a minap az Európai Bizottság újra figyelmeztette Magyarországot, hogy tegyen néhány hónapon belül hathatós lépéseket:
2019.06.05 12:53 Újra figyelmeztette Brüsszel a magyar kormányt (2.)
Az ÁSZ a fentiek alapján összességében megállapította, hogy „a 2020-as költségvetés megfelel mind az uniós, mind a hazai jogszabályi követelményeknek, a tervezett társadalompolitikai célokhoz biztosítja a pénzügyi fedezetet, miközben az előre tervezhető kockázatokhoz masszív tartalékok állnak rendelkezésre”.
További cikkeink a 2020-as költségvetésről:
2019.06.08 14:15 Minden eddiginél többet költ a magyar kormány honvédelemre
2019.06.10 17:05 Ez lenne a csodafegyver a magyar egészségügy minden gondjára?