HU Language HU
Áttört az elektronikus fizetés a Szigeten és Magyarországon
augusztus 8, 2019 0

Az elmúlt három évben 102 ezerről 144 ezer darabra növekedett a kereskedelmi egységekben üzemelő bankkártya elfogadó terminálok száma, amelyek 86 százaléka alkalmas érintéses bankkártyás és mobilfizetésre. Az elfogadóhálózat bővülésével párhuzamosan három év alatt a forgalom is 107 millióról 202 millió forintra nőtt egy negyedévre nézve. Az elektronikus fizetés Magyarországon és a Sziget Fesztiválon végbement fejlődéséről szólaltak meg a szakértők.

A digitális alkalmazások és eljárások elterjedése olyan versenyhelyzetet teremt, amelyből egyaránt profitálhat a lakosság, az állam, valamint előnyt jelenthetnek a pénzintézeteknek is – mondta el Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára, aki szerint a hazai teljes készpénzállományhoz kapcsolódó költségek éves szinten elérik a 450 milliárd forintot. Az elektronikus fizetések terjedésével azonban ez az összeg jelentősen csökkenthető lesz.

A növekedés ellenére azonban a vásárlási tranzakciók kétharmada továbbra is készpénzben történik. A háztartások 20 százalékának nincs bankszámlája, a nyugdíjak 40 százaléka készpénzben érkezik és a közüzemi számlákat a magyarok többsége még mindig készpénzben fizeti – tette hozzá az államtitkár. A fiatalabb nemzedék viszont már előszeretettel alkalmazza az elektronikus fizetési módokat. A Szigeten nagyjából fele-fele arányban használnak saját érintős bankkártyát és fesztiválos karszalagokat. Az idei nyártól kezdve pedig már nemcsak androidos telefonokkal, hanem iPhone készülékekkel is lehetővé vált a mobilos érintéses fizetés.

Áttört az elektronikus fizetés a Szigeten és Magyarországon

Az elektronikus fizetés nemcsak gyorsabb, de sokkal biztonságosabb is – hívta fel a figyelmet Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója. Az MNB adatai szerint Magyarországon 1 millió forintnyi bankkártyás fizetésből mindössze 113 forint volt érintett csalásokban tavaly, ráadásul ebből a kártyabirtokosok csak 9 forintot fizettek. A szakember szerint a közeljövőben a tokenek segítségével szinte bármilyen hétköznapi használati tárgy – órák, ékszerek – alkalmas lehet elektronikus fizetésre.

A Sziget világszinten is úttörője volt a készpénzmentesítésnek, amikor 2010-ben először bevezette a készpénzmentes fizetést – mondta Kádár Tamás, a Sziget főszervezője. Bevált a Sziget tavalyi újítása is, amikor a fizetést RFID chippel felszerelt karkötőkkel oldották meg. A karszalagot sorbaállás nélkül, a Sziget mobil-applikációján keresztül is fel lehet tölteni, az így feltöltött, de el nem költött összegek visszautalása is egyszerűsödött.

2019.08.08 12:10 Fontos döntés készülődik a bankkártyás fizetéseknél, friss részleteket tudtunk meg