Az egészségügyi eredmények rosszabbak, mint a legtöbb más uniós tagállamban; ez részben az egészségtelen életmódot, részben az egészségügyi ellátás korlátozott hatékonyságát tükrözi – állapította meg az Európai Tanács friss jelentésében, melyben Magyarország konvergenciaprogramját értékelte. Azt is felrója a brüsszeli testület, hogy a rendszer továbbra is kórházközponttú.
A korábbi évekre jellemzőnél talán erőteljesebb kritikát fogalmazott meg az Európai Tanács ajánlásában, melyben értékelte a kormány által egy hónappal ezelőtt beadott konvergenciaprogramot.
Az egészségügyi eredmények rosszabbak, mint a legtöbb más uniós tagállamban; ez részben az egészségtelen életmódot, részben az egészségügyi ellátás korlátozott hatékonyságát tükrözi – kezdődik az egészségüggyel foglalkozó fejezet.
– hívják fel a figyelmet.
Az Európai Unióban a magyarok a leginkább érintettek között vannak a rossz levegőminőség miatti korai elhalálozás tekintetében. Jelentős társadalmi-gazdasági különbségek vannak a minőségi ellátáshoz való hozzáférés terén – fogalmazzák meg a következő kritikákat.
Az egészségügyre fordított állami kiadások az uniós átlag alatt vannak, és a polgárok a minőségi ellátást közvetlenül fizetett térítések révén veszik igénybe, ami tovább növeli az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés tekintetében meglévő társadalmi-gazdasági szakadékot – hangoztatja a Tanács hasonlóan több hazai egészségügyi szakértő véleményhez. Majd hozzáteszik: a rendszer továbbra is erősen kórházközpontú; hiányosságok észlelhetők az alapellátás és különösen a krónikus betegségek korai észlelése és megelőzése terén.
A szegényebb területeken az egészségügyi dolgozók jelentős mértékű hiánya akadályozza az ellátáshoz való hozzáférést – állapítják meg.
Az Európai Tanács ezúttal javaslatot is megfogalmazott a kormány számára az egészségügy területén.
Címlapkép forrása: Arpad Kurucz/Anadolu Agency/Getty Images