Kezd a tetőfokára hágni a Brexit miatti belpolitikai káosz, ugyanis ma délutánra összehívta kormánya rendkívüli ülését Boris Johnson, ahol azt mérlegelik, hogy még a héten kiírják-e az előrehozott választásokat az október 31-re tervezett Brexit előtti napokra – írja a BBC-re hivatkozva a Reuters.
Ez azért merült fel ennyire sürgős lehetőségként, mert az ellenzéki Munkáspárt már holnap egy törvényjavaslattal akarja megtiltani, hogy Johnson akár megállapodás nélkül kivezethesse az országot az EU-ból, illetve arra köteleznék a kormányt, hogy újra halassza el a Brexit dátumát. Ha pedig ez a kezdeményezés átmegy (benne van a levegőben, mert a kormánypártnak mindössze egyfős többsége van az alsóházban és számos kormánypárti képviselő átszavazhat a belengetett erős retorziók ellenére is), akkor politikai értelemben a kormány súlyos ütést kapna, így megpróbálna előremenekülni és kiírná a választásokat még október vége előttre.
A szabályok szerint az előrehozott választások kiírásáról szóló döntés után legalább 6 hétnek el kell telnie a választások megrendezéséig. Mivel az október 31-i Brexithez képest még szűk 8 hétre vagyunk, így éppen beleférne az előrehozott választások megtartása az időkeretbe. Korábban egyébként Johnsonék még azt tervezték, hogy a Brexit utáni napokban, november elején tartanák meg a népszavazást, amikor még „fürdeni tudnának” a végrehajtott Brexit miatti népszerűségi hullámban és nem kellene még a lakosság széles rétegének szembesülnie az esetleges megállapodás nélküli brit kizuhanás szerteágazó negatív hatásaival. A jelek szerint ez a forgatókönyv lekerült a napirendről és Johnson stábja azt mérlegeli, hogy inkább még a Brexit előtt járulhassanak az urnákhoz az emberek.
A hétvégén egyébként az EU Brexit-ügyi főtárgyalója arra figyelmeztetett, hogy nem lehetséges a kilépési megállapodásból kihúzni a sokak által vitatott északír-ír tartalékmegoldást és az EU felől az a maximális rugalmasság, amit ebben a tartalékmegoldásban felajánlottak. Michel Barnier azt is jelezte, a tartalékmegoldás helyett esetleg valamiféle alternatív tartalékmegoldásról csak azután (a kereskedelmi tárgyalásokról szóló) szakaszban lehet majd megkezdeni az egyeztetéseket, hogy a brit parlament elfogadja a kilépési megállapodást és szerinte nem az EU hibája lesz, ha megállapodás nélkül esnek ki. Azt a kilépési megállapodást kellene tehát ratifikálnia a brit alsóházban, amelyet egyébként korábban már háromszor is leszavazott, így tehát
2019.09.01 12:20 Brexit: nem az EU hibája lesz, ha a britek megállapodás nélkül lépnek ki
A Barnier-jelzést látva és a parlamenti ülésszak bő 4 hetes kényszerszünetére felkészülve tehát az ellenzéki Munkáspárt érthetően akarja most törvénytervezettel megtiltani a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét Johnsonéknak, illetve arra kötelezni őket, hogy újra halasszák el a kilépés dátumát. Ezt viszont hitelességi okok miatt Johnson nyilván nem engedheti meg, így ő is keményen beleáll az ügybe. A font ezen nagy összecsapásból adódó bizonytalanság miatt esett ma újra jócskán a dollárral szemben, 1,2060-ig.