A legfrissebb felmérés szerint a kormányzó brit Konzervatív Párt tagjainak többsége azt sem tartaná túlzott árnak a brit EU-tagság megszűnéséért (Brexit), ha a brit gazdaságot súlyos károk érik vagy ha felbomlik az ország.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov által 892 tory párttag bevonásával elvégzett, kedden ismertetett reprezentatív felmérés kimutatta, hogy
A skót függetlenség folyamatosan napirenden van, és brit kormányzati tisztviselők szerint Észak-Írország is elszakadhat az Egyesült Királyságtól a Brexit miatt. A skót függetlenségről 2014 szeptemberében – a brit EU-tagsági referendum előtt csaknem két évvel – már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője szerint azonban még a következő skóciai parlamenti választások előtt, vagyis 2021-ig ismét népszavazást kell tartani a skót függetlenségről, ha Skóciát akarata ellenére kiléptetik az Európai Unióból.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők 51,89 százaléka a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.
Minapi londoni sajtóértesülések szerint Gavin Barwell, a távozó Theresa May brit miniszterelnök stábfőnöke nemrégiben kifejtette a Konzervatív Párt több befolyásos tagjának, hogy rendezetlen Brexit esetén „ellenállhatatlan erejűvé” válhat az Ír-sziget egyesítéséről szóló népszavazás kiírására irányuló nyomás is.
A YouGov által megkérdezett tory párttagok 61 százaléka a kedden ismertetett felmérés szerint azon a véleményen van, hogy az Egyesült Királyságnak jelentős gazdasági károk árán is ki kell lépnie az Európai Unióból, 54 százalékuk pedig még azt sem tartaná túlzott árnak a Brexitért, ha a kilépési folyamat teljesen felőrölné a Konzervatív Pártot.
A felmérés szerint egyetlen olyan potenciális fejlemény van, amelynek elkerüléséért a Konzervatív Párt tagságának többsége hajlandó lenne feláldozni a Brexitet: a megkérdezett tory párttagok 51 százaléka mondta azt, hogy ha a brit EU-tagság megszűnésének eredményeként a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn kerülne a miniszterelnöki tisztségbe, akkor az Egyesült Királyság inkább maradjon az EU tagja.
Boris Johnson volt külügyminiszter, a Konzervatív Párt és a kormány éléről távozó Theresa May legesélyesebbnek tartott utódjelöltje mindezen feltételeknek megfelel. A csütörtökön lezáruló frakciószavazások után versenyben maradó két jelölt közül a párttagság választja meg a következő konzervatív vezetőt, aki az új brit miniszterelnök is lesz.
2019.06.13 14:32 Harc May után: Boris Johnson az élen