Sokak számára érezhetően egyre jobban drágul az élet Magyarországon, az áremelkedés pedig az élelmiszereket fokozottan érinti. Néhány termék esetében egészen durva áremelkedést mért a Központi Statisztikai Hivatal, összeszedtük egy táblázatban a legeket.
Ma reggel tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a márciusi inflációs számokat. A fő (éves) mutató értéke 3,7%-ról 3,9%-ra nőtt, ami hat és fél éves csúcsot jelentett.
Sokan érzékelhetnek azonban ennél jóval nagyobb mértékű áremelkedést. A KSH fogyasztói kosara rengeteg termékből áll, melyek közül soknak nem változott nagy mértékben (vagy adott esetben csökkent) az ára, ugyanakkor akadnak bőven olyan tételek is, amelyek az általános inflációt jócskán meghaladó ütemben drágultak az elmúlt időszakban.
Ebbe beletartoznak az élelmiszerek is, amelyek esetében 5,2%-os áremelkedést mért a statisztikai hivatal áprilisban. Az alábbi ábrán látszik, hogy az elmúlt években jóval az átlag felett növekedtek a hazai élelmiszerárak.
A KSH fogyasztói kosarában 26%-os súllyal szerepelnek az élelmiszerek, így azok, akik jövedelmük nagyobb részét fordítják rá, joggal érezhetik úgy, hogy sokkal mélyebben a pénztárcájukba kell nyúlniuk a bevásárlásoknál, mint néhány évvel ezelőtt.
Néhány konkrét termék (vagy termékcsoport) esetében egészen durva drágulásról beszélhetünk.
A mostoha időjárási körülmények miatt elszállt az utóbbi hónapokban a burgonya és a friss zöldségek ára.
- A fejes káposzta 127%-kal,
- a vöröshagyma 109%-kal,
- a burgonya 84%-kal drágult 12 hónap alatt.
Ha ez így megy tovább, akkor kis túlzással lassan luxuscikké válnak a zöldségek, miközben néhány más alapvető élelmiszer ára is látványosan emelkedik.
(Címlapkép: MTI/Mohai Balázs)