június 7, 2019 0

Évtizedes rekord mértékben tovább nőtt a világ földgáz-fogyasztása 2018-ban, azonban a keresletbővülés üteme várhatóan lassul a következő években a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint.

2018-ban 4,6 százalékkal bővült a globális földgázkereslet, 2010 óta a leggyorsabb ütemben. Ez a tempó azonban nem lesz tartható a következő években az IEA szerint, amely azt várja, hogy 2024-ig évi átlag 1,6 százalékkal nőhet a fogyasztás. A gázkereslet emelkedését az erőteljes gazdasági növekedés, a szén szerepének csökkenése, illetve a megújulók terjedése is támogatta, amelyek ingadozó termelését jelenleg leginkább a jól szabályozható, rugalmas gázos erőművekkel lehet megoldani.

A világ ugyancsak évtizedes rekordot jelentő teljes energiafogyasztás-növekedésének csaknem felét, 45 százalékát a földgáz fedezte tavaly, amely Kína és az Egyesült Államok keresletbővülésének köszönhetően.

A következő években a keresletnövekedés 40 százaléka Kínához fog fűződni az IEA szerint. Az ázsiai óriás fogyasztása tavaly 18,1 százalékkal emelkedett a megelőző évi 14,5 százalékot követően, a következő öt évben azonban ez várhatóan átlagosan 8 százalék körüli mértékűre zsugorodik majd. A gázkereslet lassulására vonatkozó prognózisát az IEA a gazdasági növekedés gyengülésével, illetve egyebek mellett a szénről gázra való váltás jelentette lehetőségek szűkülésével indokolja.

A nemzetközi gázkereskedelem erősödésének az Egyesült Államok LNG-exportja a fő hajtóereje. A tengerentúli földgáz-termelés 2018-ban 11,5 százalékkal erősödött az előző évhez képest, ami 1951 óta a legnagyobb mértékű emelkedés. A globális földgázexport növekedésének 90 százaléka LNG-szállítmányok formájában fog megvalósulni a Nemzetközi Energiaügynökség várakozásai szerint.

(CNBC)

Címlapkép: shutterstock