Történelmi mélypontra, 3 százalékra esett a változó kamatozású hitelek aránya a frissen szerződő lakáshitelesek körében áprilisban, míg az 5 évnél hosszabb kamatperiódusú (10 éves vagy végig fix) lakáshitelek aránya most először átlépte a 60 százalékot. Rendkívül látványos tehát a kamatkockázattól való menekülés.
Lakáshitelt vennél fel? Használd a Pénzcentrum kalkulátorát!
Ahogy tegnap megírtuk, áprilisban 83 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződést kötöttek a magyar háztartások, ami 21%-kal múlja felül az előző év azonos időszakát. Megnéztük, hogy ez a 83 milliárd forint hogy oszlott meg a különböző kamatperiódusú hitelek között, és azt találtuk, hogy
Nem mindegy persze, hogy a fix kamatozású hitelek mennyivel drágábbak a változó kamatozásúaknál. A 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek átlagkamata áprilisban 4,83% volt, miközben a változó kamatozásúaké 3,28%.
A másik eset persze az, hogy a jogszabályok „kényszerítik” erre: a fix kamatozású hitelek felvételét az MNB adósságfékszabályai is támogatják, hiszen míg változó kamatozás mellett a nettó jövedelem 25%-áig terjedő kezdeti törlesztőrészlet vállalható csak, legalább 10 éves kamatperiódus mellett ez továbbra is 50%. A nettó 400 ezer forint feletti jövedelműek esetében ez 60%, ez a jövedelemhatár egyébként július 1-től szigorodni fog: 500 ezer forintra emelkedik.
Lakáshitelt vennél fel? Használd a Pénzcentrum kalkulátorát!