Elérte rettegett mélypontját a forint
július 29, 2019 0

Hétfőn is folytatódott a forint vesszőfutása és délután elesett az a szint is 327,6-nál, ami májusban még megállította a magyar fizetőeszköz gyengülését. Kora estére 328 közelébe esett a forint, azaz csaknem egyéves mélypontot látunk, a dollár ellenében pedig már lassan 2,5 éves mélypontról beszélhetünk. Mindez a készülő EKB és Fed monetáris lazítás mellett alakult ki úgy, hogy múlt héten az MNB azt jelezte: kész a swapallomány emelésére, hogy a magyar bankrendszer többletlikviditása a júniusban eldöntött szinten alakuljon.

  • A romló gazdasági növekedési és alacsony inflációs kilátások további EKB- és Fed-lazítást hozhatnak
  • A megállapodás nélküli Brexit esélye is nőtt, ez is rontja a befektetői hangulatot
  • Az MNB múlt héten jelezte: kész a swapállomány újbóli emelésével is elérni azt, hogy a korábban megcélzott 200-400 milliárd forintos sávban maradjon a magyar bankrendszer többletlikviditása
  • Közben Magyarország külső egyensúlyi pozíciója érdemben romlott az utóbbi években
  • A GDP-növekedési kilátások sem annyira rózsásak már, erre akár két élénkítő csomaggal is reagálhat 2020-ban a kormány
  • Mindezek együttesen ronthatják a forint relatív megítélését, ezek okozhatják a forint mélyrepülését.

Elérte rettegett mélypontját a forint 2019.07.29 16:46

Tovább esett a forint az elmúlt percekben, így 327,75-nél új 11 hónapos mélypontra bukott az euróval szemben és egyre közelebb jár már a történelmi mélypontot jelentő 330,8-as szinthez is. Az idén májusi 327,6 körüli szint tehát most nem tudta megállítani és megfordítani a forint napok óta látható esését. A dollárral szemben nagyon közel járunk ahhoz, hogy bő kétéves forintmélypontról beszélhessünk, hiszen 294,4-nél jár a kereskedés. Itt május közepén 294,8-nál fordult az árfolyam.

Fontos kiemelni, hogy ma sem csak a forint gyengül a régiós devizák közül, hanem a cseh korona és a lengyel zloty is 0,2-0,3%-kal veszített értékéből az euróval szemben. Amint azonban az elmúlt hetekben is láttuk: a forint vált kissé alulteljesítővé a régiós devizák között. Ebben a magyar monetáris politika extrém laza állapotáról és a jelek szerint még mindig extrém lazán maradása lényeges lehet, de szerepet játszik benne a romló magyar külső egyensúlyi pozíció is (a folyó fizetési mérleg pozíciónk már az egyik mutató szerint ismét negatívba fordult). Emellett a gazdasági növekedési kilátások is romlóban vannak, amelyet hétvégi beszédében Orbán Viktor kormányfő is jelzett, igaz rögtön kilátásba helyezett két élénkítő csomagot is a jövő évre.

Brexit: szakad a font – ez még csak a kezdet? 2019.07.29 15:01

Hétfő délutánig 1%-kal esett az angol font a dollárral szemben és devizapiaci szakértők szerint még további határozott esés jöhet technikai tényezők miatt. Az ok „egyszerű”: a befektetők egyre inkább kezdenek hinni abban a forgatókönyvben, hogy beváltja fenyegetését az új brit kormány és tényleg kilépnek akár az EU-val kötött megállapodás nélkül is a közösségből október 31-én. Az aggodalmakat fokozza, hogy ehhez a tervhez egy előrehozott választáson akár új felhatalmazást is szerezhet Boris Johnson új kormányfő, hiszen a friss közvélemény-kutatási adatok alapján neki és a kormánypártnak „áll a zászló”.

tovább a cikkhez…

Zuhan a font a Brexit-hírekre 2019.07.29 14:31

Az angol font jelentősen, 0,9%-kal gyengült a dollárral szemben miután a hírek szerint az új brit kormány is a megállapodás nélküli Brexitre készül.

Botlik délutánra a forint 2019.07.29 14:29

A nap második felére 327,3 közelébe gyengült a forint, vagyis tovább araszolunk a reggel említett kulcsszint felé. Ez egyébként 0,1 százalékos forintgyengülést jelent péntekhez képest.

Kulcsszinten billeg a forint – Most jön a történelmi mélypont? 2019.07.29 08:42

Hétfő reggel 326,92-nél járt a forint az euróval szemben, ez gyakorlatilag megegyezett a péntek esti árfolyammal. A múlt hét második felében lassan közelebb araszolt lélektani szintjéhez a forint, május második felében 327,5 körül fordult a magyar deviza, onnan egészen 320-ig erősödött vissza. Ha most ezt az ellenállást átvinné az euró, akkor kézzelfogható közelségbe kerülne a tavaly nyári 330 feletti rekordárfolyam. A következő napokban elsősorban a Fed szerdai döntése tehet azért, hogy valamerre elmozduljon a forint. A dollárral szemben most 293,9-nél járunk, míg az angol font 363,45 forintba kerül.

Kulcsszinten billeg a forint - Most jön a történelmi mélypont?

A régióban egyelőre felemás a hangulat, a lengyel zloty kismértékű erősödéssel kezdte a napot, míg a cseh korona minimálisan gyengült. A feltörekvő piacokon a török líra 0,6 százalékos erősödéssel kezdett a dollárral szemben, illetve a dél-afrikai rand is 0,2 százalékot javítani tudott.

Az euró az elmúlt egy hétben 0,7 százalékkal gyengült a dollárral szemben nagyrészt annak köszönhetően, hogy csütörtökön az EKB további monetáris lazítás szükségességét vetette fel. A következő napokban erre reagálhat a Fed, a befektetők szinte biztos kamatcsökkentést várnak szerdán az amerikai jegybanktól, csak a lazítás mértéke kérdéses. A japán jen hétfő reggel stagnált a dollárral szemben, az angol font pedig 0,1 százalékos gyengüléssel kezdett a Brexittel kapcsolatos bizonytalanság hatására.

Kulcsszinten billeg a forint - Most jön a történelmi mélypont?