Elképesztő számok a belvárosban: ennyibe kerülnek ma az üzlethelyiségek
augusztus 30, 2019 0

A bérleti díjak emelkedése jellemezte a hazai kiskereskedelmi piacot, melynek során a prémium kategóriában (high street) 70-150 euró között mozog a havi, négyzetméterenkénti bérleti díj – derül ki a Cushman & Wakefield elemzéséből, ami a ma jellemző hozamokat is bemutatja. A bevásárlóközpontok méret szerinti eloszlását pedig a JLL felmérése vizsgálta.

Hosszú fejlesztési szünet után 2020 utolsó negyedévében várható a Kelenföldön épülő Etele Plaza átadása és az ECE Árkád Aquincum is a lehetséges fejlesztések között említhető. A meglévő állomány esetében pedig egyre többször lehetünk tanúi a gyakran 15-20 éves épületek felújításának, sőt egyes esetekben – pl. Campona – az épület bővítésére is sor kerül.

Bérleti díjak, hozamok

A bérleti díjak egy év alatt 7-17 százalékkal emelkedtek, így a legdrágább Váci utcában elérik a 150 eurót. Ez azt jelenti, hogy egy 100 négyzetméteres üzlethelyiség bérlése havonta közel 5 millió forintba kerül. Ehhez képest a Fashion Street-en 120, az Andrássy úton pedig 70 eurós négyzetméterenkénti havi bérleti díjakat láthatunk.

Elképesztő számok a belvárosban: ennyibe kerülnek ma az üzlethelyiségek

A városszéli üzleti parkok ennél jelentősen olcsóbbak, bár egy év alatt ott is mintegy 10 százalékkal mentek feljebb a bérleti díjak, aminek következtében Budapesten 11, Budaörsön 10 eurós szinten állnak.

A hozamok az elmúlt negyedévekhez képest enyhén tovább csökkentek, a Váci utcában bruttó 4,6 százalék, az Andrássy úton 5,4 százalék, az üzleti parkok esetében 7 százalék mérhető.

Elképesztő számok a belvárosban: ennyibe kerülnek ma az üzlethelyiségek

Részletekért kattints ide!

A bevásárlás egyre inkább az interneten zajlik, míg a plázák és üzlethelyiségeik egyre inkább élményközpontokká, show room-okká válnak. A fizikai bevásárló- és szolgáltatóterek átalakulása, a logisztikával összeolvadó e-kereskedelem hatása mind a retail, mind a szállítmányozási szektorra visszafordíthatatlan. Az omnichannel és a digitalizáció térhódítása nem kíméli a plázák piacát sem, a robotizáció pedig a logisztikai szektorra hat visszafordíthatatlanul. A legfrissebb részletekről a novemberi Property Investment Forum-on beszélnek majd a szakértők.

Bevásárlóközpontok Magyarországon

A hazai modern bevásárlóközpont-állomány jelenleg 778 ezer négyzetmétert tesz ki – derül ki a JLL felméréséből. Az átlagos méret 30 ezer négyzetméter, de az állomány 31 százalékát nagy méretű, 60 ezer négyzetméternél nagyobb egységek teszik ki, míg a közepes, 40-60 ezer négyzetméter közöttieknek 35 százalék a részesedése. A 20 és 40 ezer négyzetméter közöttiek az állomány 21 százalékát, míg 20 ezer négyzetméter alattiak a 13 százalékát adják.

A Cushman & Wakefield felmérése szerint 2019 első felében a kiskereskedelmi befektetési volumen 55 millió eurót tett ki, ami ugyan elmarad az átlagtól, de további jelentős tranzakciók vannak a csőben. Az online vásárlások térnyerése és az e-kereskedelem erősödése a logisztikai fejlesztésekre is hatással van.

Portfolio Ingatlan Adatbázis
Airport City Logisztikai Park

Airport City Logisztikai Park

2220 Vecsés, Üllői út 807
Kiadó terület: 4680m2
Átadás:
2008
Bérleti díj: 4.5 – 4.5 EUR