A kormányzó brit Konzervatív Párt kedden elvesztette eddigi egyfős parlamenti többségét, miután egy képviselő távozott a frakcióból.
Boris Johnson kormányfő felszólalásával egy időben jelentették be, hogy Philip Lee egykori igazságügyi államtitkár kilépett a konzervatív frakcióból, és átült a Brexitet ellenző Liberális Demokratákhoz; a Konzervatív Párt így többség nélkül maradt az alsóházban.
2019.09.03 17:15 Johnson: nem halasztjuk tovább az uniós kilépést
A brit kormány egybehangzó hétfői londoni médiaértesülések szerint azt tervezte, hogy kizárja az alsóházi konzervatív frakcióból azokat a képviselőket, akik szembefordulnak vele a Brexit ügyében várható parlamenti szavazásokon. A kormány ellen lázadó tory képviselőknek megtiltanák azt is, hogy a következő parlamenti választáson a Konzervatív Párt színeiben induljanak.
A Konzervatív Pártnak még külső támogatója, az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) frakciójával együtt is mindössze egyetlen fős többsége volt csak az alsóházban.
Lee, aki 30 évig volt a Konzervatív Párt tagja és 2010 óta alsóházi képviselő, a kormányfőnek küldött keddi levelében azzal indokolta átülését a liberális frakcióba, hogy a Brexitről döntő 2016-os népszavazás óta a Konzervatív Pártban „egyre szélesebb körben terjed a populizmus és az angol nacionalizmus kettős fertőzése”, és az egyes párttagok konzervatív alapállásának mérőeszköze az lett, hogy ki mennyire felelőtlen módon véghezvitt Brexitet szorgalmaz.
A tervezetben szerepel, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig.
Egybehangzó, közvetve hivatalos forrásokból is megerősített londoni médiaértesülések szerint Boris Johnson kormánya „aktívan mérlegeli” az előrehozott választások kiírását abban az esetben, ha a megállapodás nélküli Brexitet ellenző képviselőknek a héten sikerül elfogadtatniuk ezt a tervezetet.
A brit parlamenti törvény értelmében a következő választás 2022-ben lenne esedékes, és az ennél előbbi parlamenti választás kiírásához a 650 fős alsóház kétharmados többségének támogatására lenne szükség.