Ennyivel hazudnak több fizetést a magyarok egy állásinterjún
július 31, 2019 0

Az állást kereső európaiak negyede hazudik az állásinterjún arról, mennyit keres jelenlegi munkahelyén – ez derült ki az Inteliigence Group friss kutatásából. Öt jelentkezőből egy 10%-kal vagy annál is nagyobb mértékben turbózza fel jelenlegi fizetését, és kiderült az is, hogy a férfiak ezt inkább szeretik eljátszani, mint a nők.
Az állásinterjúkban a bérről való tárgyalás az egyik legnehezebb rész, így talán nem olyan meglepő, hogy az európaiak csupán 49%-a mondta azt, hogy szokott egyáltalán tárgyalni a bérről egy állásinterjún. Érdekes az is, hogy ha az európaiak új munkát keresnek, négyből egy jelentkező nem mond igazat a jelenlegi fizetéséről. A fizetésükről hazudók 39%-a felfelé kerekíti a fizetését, olyan 15-25%-kal többet mond, mint a valóság.

Az Intelligence Group kutatása szerint egy állásinterjún az európai férfiak nagyobb arányban (28%) túlozzák el jelenlegi fizetésüket, mint a nők (24%), sőt, a férfiak többször mennek bele a fizetéssel kapcsolatos alkudozásokba, mint a nők, ami a tanulmány szerint szintén oka lehet a férfiak és nők közötti fizetési különbségeknek.

A tanulmány kitér arra is, hogy Európán belül Németországban (43%), Szlovákiában (38%) és Ausztriában (37%) a legmagasabb azok aránya, akik szeretik eltúlozni jelenlegi fizetésüket, míg Norvégiában (12%), Portugáliában (14%) és Litvániában (15%) hazudnak erről a legkisebb arányban.

A lenti ábra alapján Magyarország inkább az alsó közép kategóriában, tehát a magyarok mintegy 15-20%-kal túloznak a jelenlegi fizetésükkel kapcsolatban.

Ennyivel hazudnak több fizetést a magyarok egy állásinterjún

Forrás: Intelligence Group

A görögök tűnnek a legbecsületesebbnek, a görög jelentkezők 74%-a ugyanis a tényleges fizetését mondja be az állásinterjúkon. Bulgáriában ehhez képest jók a túlzásokba esésben, miután azok között, akik már alapból is felfelé beszélik jelenlegi keresetüket, 52% mondja azt, hogy az 20-25%-kal magasabb a ténylegesnél. Hasonló aránnyal túlozzák jelenlegi fizetésüket a románok és a szlovénok is (a jelentkezők 44, illetve 47%-a).

Érdekes, hogy az Egyesült Királyságban inkább kevesebbet mondanak a jelenlegi fizetésükről, mint a valóság, és ott alkudoznak a legkevesebben a fizetésükről a leendő munkaadójukkal Európában.