A kamatokhoz nem nyúlt, a likviditási eszközével jelképesen szigorított a monetáris politikán az MNB. A második fél év eseményei döntik el, hogy az erősödő belső inflációs nyomás vagy a hűlő külső környezet hatása lesz-e nagyobb árakra. Minden döntési opció az asztalon van – mondta Nagy Márton alelnök.
Babaváró hitel és adósságfék 2019.06.25 16:08
A babaváró hitel nem korlátozza a hitelfelvételt, és önerőként fel lehet használni – mondta Nagy Márton.
High pressure economy 2019.06.25 16:04
Egyre több jel utal arra, hogy magas nyomású gazdaság vagyunk – mondta Nagy Márton, hangsúlyozva, hogy mindez az egyensúlyt megőrző módon történik.
Mit okoz a kiszorított likviditás? 2019.06.25 15:54
Csak minimális emelkedést várunk a Bubor szintekben a mai likviditáskiszorítási döntés hatására – mondta Nagy Márton, majd jelzésértékkel utalt arra, hogy a 3 hónapos Bubor ma 24 bázispontos állt.
Az ÁKK 300 milliárd forint értékben vásárolt vissza állampapírt, ami javítja a bankrendszer likviditási helyzetét – ezzel az alelnök az elmúlt egy hét likviditási zavarára utalt, amit a sok MÁP-értékesítés okozott.
Palotai: az MNB új erőfeszítéseket tesz a versenyképesség mérésére 2019.06.25 15:48
Az MNB kidolgozta a versenyképesség mérésének módszertanát. Rendszeres kiadványokban értékeli majd a jegybank a versenyképesség előrehaladását. A Versenyképességi Tükör nevű kiadvány ősszel jelenik meg először, és elsősorban azt monitorozza, hogy a jegybank 330 pontos javaslatából mennyi valósult meg.
A Versenyképességi jelentés jövőre jelenik meg először, és azt mutatja meg benne a jegybank, hogy a „magyar versenyképesség hogyan javult”, régiós és globális összevetésben. Objektív mutatókon alapuló értékelés lesz, nem kérdőíves (ezzel Palotai a WEF vitatott módszertanára utalt.)
Virág Barnabás a gazdaságról 2019.06.25 15:41
A gazdasági növekedés dinamikus, a növekedést a belső tényezők és az export egyaránt támogatja – mondta a jegybank igazgatója. A gazdasági növekedés az idén 4,3%-os lehet, felfelé módosította a prognózist a jegybank.
Az infláció az év végétől fog lassulásnak indulni. A dohánytermékek félévente esedékes jövedéki adó emelése zavaró lehet a maginflációs folyamatban. Az inflációs várakozások stabilan, a jegybanki céllal összhangban alakulnak.
A külső egyensúly miatt nem aggódik a jegybank: a külkereskedelmi mérlegben a szolgáltatás egyenleg nagyon kedvezően alakul, többlet exportkapacitások épültek ki és ezek fokozatosan lépnek be a termelésbe, ezért a folyó fizetési mérleg többletes marad.
A nettó külső adósság 2021-re eltűnhet.
Négy tényezőre figyel az MNB 2019.06.25 15:37
!–>
- A világgazdaság lassulása 2019 második felében lehet érezhető a magyar inflációban
- A nagy jegybankok (Fed, EKB) magatartása változhat
- A megtakarítási ráta a MÁP hatására emelkedhet
- A fiskális politika a megismert törvények alapján anticiklikus hatású lesz
!–>
Nagy Márton: szimmetrikusak a kockázatok, bármi jöhet 2019.06.25 15:36
Kétféle kockázat: élénk belső kereslet emeli, a romló külső konjunktúra mérsékli az inflációs kockázatokat. Mindkét szcenárió bekövetkezési esélye azonos, a kockázatok szimmetrikusak.
Nagy Márton: kis mértékű szigorításról van szó 2019.06.25 15:35
Összességében kis mértékű szigorítást jelentenek a mai monetáris politikai döntések, mondta az alelnök a likviditást szabályozó lépésre utalva.
Tovább szűkítik a likviditást 2019.06.25 15:31
A közlemény szerint a tanács júniusban a harmadik negyedévre megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás nagyságát 100 milliárd forinttal, a korábbi 300-500 milliárd forintos sávról, legalább 200-400 milliárd forintra mérsékelte, és ennek figyelembevételével határozza meg a jegybanki swapeszközök állományát.
Ami eddig kiviláglik 2019.06.25 15:27
A jegybank motivációiról hamarosan többet is megtudhatunk, perceken belül kezdődik a jegybanki háttérbeszélgetés.
Itt az MNB friss előrejelzése! 2019.06.25 15:12
Megemelte GDP-növekedési várakozását és a korábban vártnál magasabb inflációval számol a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a friss inflációs jelentésében.
Miért nem emelt tovább az MNB? – Itt az indoklás! 2019.06.25 15:06
A második félévben beérkező adatok meghatározók lehetnek az inflációs kilátásokat illetően – derül ki az MNB Monetáris Tanácsának keddi közleményéből. Ezek közül kiemelten fontos a lassuló európai konjunktúra dezinflációs hatásainak begyűrűzése, a globálisan meghatározó jegybankok monetáris politikájának változása, az új lakossági állampapír megtakarításokra gyakorolt hatása, valamint az anticiklikus fiskális politika gazdasági következményei.
Nincs ciklus 2019.06.25 14:07
A jegybank mai döntésével igazolta a három hónappal ezelőtti kommunikációját, miszerint az MNB nem tekinti a szigorítási ciklus kezdetének az akkori jelképes szigorítást. Az MNB a második negyedév során bizonyára megerősödött azon hitében, hogy a lassuló világgazdasági környezetben, a lazításra készülődő nagy jegybankok mellett neki sem szükséges normalizálni a monetáris politikát.
A döntés megfelelt a várakozásoknak, a piac ugyanakkor érdeklődve várja a 15 órakor megjelenő információkat, illetve a 15:30-as háttérbeszélgetésen elhangzó üzeneteket. Ezekről a szokásoknak megfelelően tudósítunk.
Meglegyintette a forintot a kamatdöntés szele 2019.06.25 14:04
Változatlan marad mindhárom fontos kamat 2019.06.25 14:00
Ma ülésen a monetáris tanács változatlanul hagyta az alapkamatot. Ugyanígy nem módosított a kamatfolyosó kondícióin sem. Eszerint holnaptól az irányadónak teintett alapkamat 0,9%-on, az egynapos betét -0,5%-on, az egynapos hitel pedig 0,9%-on marad.
Tegnap már született egy döntés 2019.06.25 11:39
A jegybank tegnap tartotta a bankközi likviditás és kamatszint szabályozásában fontos szerepet betöltő devizaswap-tendert. A jegybank az összes lejáraton 26,25 milliárd forint értékű ajánlatot fogadott el. Így a hétfői tenderek eredményét és a 2019. június 19-i egyhetes technikai jellegű swapügyletek szerdai lejáratát figyelembe véve az MNB által biztosított bankrendszeri többletlikviditás 1725 milliárd forint.
Vagyis szerdától visszaáll a többletlikviditás az egy héttel ezelőtti szintre. Az elmúlt hét azért volt kivételes, mert a jegybank extra likviditási aukcióval próbálta enyhíteni a likviditási zavart, ami a Magy Állampapír Plusz értékesítésének likviditásszűkítő hatása miatt alakult ki a bankközi piacon.
Közleményében az MNB emlékeztet: a Monetáris Tanács 2019. március 26-i döntésével a 2019 második negyedévére megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás nagyságát az első negyedévi értékhez képest 100 milliárd forinttal csökkentette, és legalább 300-500 milliárd forintban határozta meg. A Monetáris Tanács rögzítette, hogy a jegybanki swapeszközök állományát a megcélzott kiszorítási hatás figyelembevételével határozza meg.
A Magyar Nemzeti Bank kész az FX-swap eszköz állományát rugalmasan alakítani annak érdekében, hogy a kamattranszmisszió a Monetáris Tanács döntésének megfelelően alakuljon.
A mai menetrend 2019.06.25 11:35
!–>
- 14:00 Kamatdöntés ismertetése
- 15:00 A monetáris tanács közleménye, a kamatdöntés indokló közlemény megjelenése
- 15:00 Megjelenik az inflációs jelentés két fő előrejelzése, az inflációs és a növekedési prognózis
- 15:30 Háttérbszélgetés „a monetáris politika aktuális kérdéseiről”
!–>
A háttérbeszélgetésről 2019.06.25 11:32
A háttérbeszélgetést Nagy Márton a jegybank alelnöke, illetve Palotai Dániel és Virág Barnabás ügyvezető igazgatók tartják. A meghívó alapján a téma „a monetáris politika aktuális kérdései”, ami alapvetően a mai döntés hátterét világíthatja meg, illetve a következő időszak monetáris politikai irányvonaláról nyújtható információkat. Feltehetően a friss inflációs jelentés részleteiről jóval kevesebbet tudhatunk meg, hiszen az hagyományosan csak csütörtökön jelenik meg, és külön háttérbeszélgetést szervez rá az MNB.
Az eseményre a média képviselői mellett a pénzpiaci szereplőket is meghívták.
Csapkodás a forint piacán a fontos jegybanki döntés előtt 2019.06.25 11:31
Alig rezdült a forint kedd reggelre az euróval szemben, így kicsivel 324 alatt kezdi a napot a magyar deviza. A nap legfontosabb eseménye egyértelműen az MNB délutáni kamatdöntő ülése lesz, melyet sajtótájékoztató is követhet, így érdemes lesz kiemelten figyelni a forintárfolyamot.
Ma információözönt zúdít ránk a Magyar Nemzeti Bank 2019.06.25 11:30
Várhatóan szinten tartja a 0,9%-os alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mai kamatdöntő ülésén. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a friss inflációs jelentés tükrében az egynapos betéti kamatot megemeli a monetáris tanács, illetve a nem konvencionális monetáris politikai eszközök további finomhangolására sor kerülhet. Utóbbi azt jelentheti, hogy a jegybank kvázi szigorításról dönthet, ha a negyedévente meghatározott kiszorítandó likviditást csökkenti. A jegybank helyzete meglehetősen kényes: úgy kell felmérnie az inflációs kockázatokat, hogy a hazai árnyomás az elmúlt hónapokban érezhetően emelkedett, ám közben a nemzetközi környezet romlása azt sugallja, hogy a következő negyedévekben akár erős hűtő hatás érkezhet kívülről. Ha előbbit tekinti fajsúlyosabbnak, akkor a szigorítás már szinte sürgető, ha utóbbira számít, akkor tovább halogathatja a látványos eszközök bevetését. Annál is inkább, mivel a globális és a hazai monetáris politikai folyamatokban komoly eltérés tapasztalható: a Federal Reserve és az Európai Központi Bank már lazításra hajlik, a változás hatására pedig az MNB változatlan politikája is relatíve szigorúbbnak tűnhet.
A dilemmához további „zavaró tényezőként” járul hozzá, hogy a Magyar Állampapír Plusz óriási értékesítése zavarokat okozott a bankközi piac likviditásában, ami az elmúlt napokban cselekvése késztette az MNB-t és az ÁKK-t.