Szépen dolgozza le korábbi hátrányát Magyarország az EU-s átlaghoz képest az elektronikus fizetések, a pénzforgalom területén, vagyis a készpénz elleni harcban. A bankkártyás bolti fizetésekben például már a középmezőnyhöz tartozunk, az átutalások aránya is közelít az EU-s átlaghoz, de a rezsiszámlákat még mindig készpénzzel egyenlítjük ki – derül ki az MNB friss Fizetési Rendszer Jelentéséből.
A hazai pénzforgalom hatékonysága tavaly tovább nőtt, egyre jobban közelíti az EU-s átlagot. Az MNB mindezt 3 fő mutatószámmal méri:
- Az átutalások éves összege a GDP arányában a 2012-es 13,6-ról tavaly év végére 15,5-re nőtt, az EU-s átlag ebben 2017-ben 17,7, vagyis ebben a mutatóban már majdnem utolértük Európát.
- A vásárlások elektronikus fizetésében is nagyot fejlődtünk, hat év alatt 2018 évégére duplázódott elektronikus tranzakciók aránya a lakossági fogyasztáshoz mérten. A fő húzóerőt ebben a kártyás fizetések terjedése jelentette.
- A rezsiszámlák elektronikus befizetésében ugyanakkor messze elmaradunk az EU-s átlagtól: míg itthon tavaly a számlák 47,8 százalékát fizettük elektronikusan, addig az EU-s átlag 2017-ben 70 százalék volt.
A vásárlások elektronikus fizetésének területén Magyarország már Európa középmezőnyébe tartozik: megelőzzük a cseheket, osztrákokat, lengyeleket, spanyolokat, de persze a készpénzmentességhez közeli országokban, Nagy-Britanniában, Dániában még a miénknél messze magasabb arányokat láthatunk.
Az online pénztárgépeken végrehajtott fizetések alapján a készpénzes fizetések aránya csökkent, de még mindig nagyon magas a készpénzfizetések aránya. 2015-ben még a vásárlások 90 százaléka, 2017-ben durván 85 százaléka zajlott készpénzben. Érték alapján már jobb a helyzet, ugyanis a nagyobb értékű vásárlásoknál tipikusan szívesebben veszik elő a bankkártyát a vásárlók (igaz, az NFC-s érintéses technológiának hála már a kisebb értékű fizetéseket is egyre többen fizetik kártyával). Az értéket tekintve a bolti fizetések bő negyede bankkártyával, kétharmada készpénzzel történt 2017-ben.
Miközben a csoportos beszedések, az átutalások területén nem látható nagy változás , a bankkártyák használata látványosan és töretlenül emelkedik, igaz, a növekedési ütem némileg lassult az utóbbi egy-másfél évben. Az elfogadást tekintve az elmúlt években végrehajtott kormányzati törekvések miatt is nőtt a POS-terminálok száma a boltokban, a kereskedőkön belül is főleg a kiskereskedők körében. A használatban lévő készülékek száma megközelítette a 145 ezret, az érintéses terminálok aránya a 86 százalékot közelítette meg.
Az átutalási fizetési infrastruktúrának (Viber, InterGiro) a forgalma napi 6 ezer milliárd forint körül alakult 2018-ban, a GDP kb. 41-szer fordult meg a rendszerben. Nagy-Britanniában ez a szám 120, vagyis 3 naponta megfordul ott a GDP az elektronikus rendszerekben, ugyanakkor a magyar 41-es szám a középmezőnybe tartozik.