Hamarosan összeroppan a magyar társadalom – Dermesztő ábrákon a valóság
augusztus 31, 2019 0

Magyarországon a következő években jelentősen nőni fog az eltartottsági ráta, vagyis egy dolgozóra egyre több inaktív jut. A KSH friss kiadványa – amely a fenntartható fejlődés indikátorait vizsgálja – szerint drasztikusan nőni fog az időskorúak aránya, mindez pedig meg fogja terhelni az ellátórendszereket.

Magyarországon, 1990 elején az eltartottsági ráta 51% volt, ezer aktív (15-64 éves) korúra 510 nem aktív (14 éves és annál fiatalabb, valamint 65 éves és annál idősebb) korú személy jutott. A legalacsonyabb arányt (45,2%) 2007-ben figyelhettük meg.

Ez egyúttal a hosszabb távú trend mélypontja is, az előreszámítások a jövőben folyamatos és jelentős emelkedést jeleznek

– állapítja meg a KSH tanulmánya, amely arra mutat rá, hogy a már most is emelkedő eltartottsági ráta a következő időszakban jelentősen nőni fog.

Az eltartottsági ráta értéke a modell szerint 2062-ben érheti el maximumát, 79%-os értékkel a népesség-előreszámítás jelenlegi alapváltozata szerint, azaz ezer eltartóra (15-64 éves) 790 eltartott (14 éves és annál fiatalabb, valamint a 65 éves és annál idősebb) juthat. 2062 után lassan csökken ez az arányszám, 2070-re már „csak” 77% várható.

Hamarosan összeroppan a magyar társadalom - Dermesztő ábrákon a valóság

Forrás: KSH

Az eltartottsági ráták számításánál három főbb korcsoportot emelhetünk ki, ezek egymáshoz viszonyított arányai jól mutatják a társadalom elöregedését, az egyes korcsoportok függőségi viszonyait, és előrevetítik a változások társadalmi-gazdasági hatásait. A három kiemelt korcsoport:

  • a gyermekkorúak (0-14 évesek),
  • a felnőtt vagy aktív korúak (15-64 évesek)
  • és az időskorúak (65 évesek és annál idősebbek).


A gyermekkorúak aránya folyamatosan csökkent az elmúlt évtizedekben. Ennek üteme az 1990-es években felgyorsult. 1990-ben még a népesség 20,5%-a volt gyermekkorú, az előzetes adatok szerint 2019-ben már csak 14,6%-a, annak ellenére, hogy az elmúlt években a termékenységi ráta emelkedett.

Ezzel párhuzamosan az időskorúak aránya folyamatosan, 13,2%-ról 19,4%-ra nőtt. A népesség öregedési folyamatát mutatja, hogy 2006 óta már több az időskorú, mint a gyermekkorú.

Hamarosan összeroppan a magyar társadalom - Dermesztő ábrákon a valóság

Forrás: KSH

Mindeközben az aktív korú népesség aránya 1990-ről 2007-re 66%-ról 69%-ra emelkedett, azóta viszont folyamatosan csökkent (2019. január 1-én 66,1%).

Az aktív és az inaktív korúak arányának kedvező irányú átmeneti változását alapvetően az okozta, hogy már munkaképes korban volt az 1970-es évek közepén született nagyobb létszámú nemzedék, és még aktív korban volt az 1950-es évek közepén született, ugyancsak népes generáció. Ezzel párhuzamosan a születések száma nagyobb mértékben csökkent, mint ahogy az időskorúak száma nőtt.

Az 1950-es évek közepén születettek nagy létszámú korcsoportjai a következő években érik el a 65 éves kort, ezért a közeljövőben ugrásszerűen emelkedni fog az időskorúak száma, ami növekvő terhet fog jelenteni a csökkenő számú aktív korú népességnek.

A következő évtizedekben tehát jelentősen növekedni fog az eltartottsági ráta, amely abból fakad, hogy egyre többen érik el a 65 éves kort, miközben a prognózis szerint nem születnek érdemben többen, mint korábban. Ha az alappályán haladnak a folyamatok, akkor azt minden bizonnyal az ellátórendszer sem fogja bírni az előrejelzési horizonton: a nyugdíjkorhatár emelése és/vagy a nyugdíjak értékének csökkenésére kell számítani, miközben az egészségügy is egyre nagyobb nyomás alá kerül. A folyamatokat az fordíthatná meg, ha a születésszám jelentősen javulna már rövid távon, azonban még ebben az esetben is számolni kell azzal, hogy az eltartottsági ráta átmenetileg még magasabbra emelkedik, mint az alappálya, hosszú távon azonban segítene csökkenteni a nyomást az ellátórendszereken.