HU Language HU
Ijesztő jövő elé nézünk – Állítja egy friss felmérés
június 23, 2019 0

Történelmi csúcsra ment a héten az S&P 500 index, de a kilátások nem túl fényesek az RBC Capital Markets legfrissebb alapkezelői felmérése szerint. A következő recesszió 2020-2021 környékén köszönthet be, aggasztó a kereskedelmi háború megoldatlansága és a részvények magas árazási szintje is.

Új csúcsra ment az S&P 500 index a napokban, de a kilátások nem túl fényesek, ha hihetünk az RBC Capital Markets által megkérdezett alapkezelőknek. Az RBC legfrissebb alapkezelői felmérésén 134, részvényekkel foglalkozó alapkezelőt kérdezett meg a következő 6-12 hónap kilátásairól és jóval magasabb volt most a pesszimisták aránya, mint márciusban, amikor az előző felmérés készült.

Az RBC júniusi alapkezelői felmérése szerint a válaszadók 40 százaléka vár kisebb vagy nagyobb esést, szemben a márciusi felmérés 24 százalékával. A gazdaság állapota, az értékeltségi szintek, a marzsok és a kereskedelmi háború alakulása mind a pesszimizmust erősítette, hirtelen és jelentős mértékben – tette hozzá az RBC amerikai részvénypiaci stratégája.

A gazdaság állapota

A gazdaság általános állapotára vonatkozóan nem sokat változott az alapkezelők véleménye márciushoz képest, a válaszadók 68 százaléka 2020-2021-közé várja a következő recessziót. Pontosabban 31 százalék már 2020-ra recessziót jósol, 37 százalék pedig 2021-re prognosztizálja azt. 2018 óta, amióta az RBC elkészíti rendszeres felmérését, soha nem volt még ilyen magas a lejtmenetet várók aránya.

Ijesztő jövő elé nézünk - Állítja egy friss felmérés

A részvények árazása

Az RBC által megkérdezett alapkezelők jóval szkeptikusabbak most a részvények értékeltségével kapcsolatban, mint 2018 negyedik negyedévében voltak. Már csak a válaszadók 14 százaléka gondolja úgy, hogy a részvények jelenlegi árazási szintje vonzó, különösen az első negyedévben kezdtek el emelkedni az értékeltségek. Az RBC elemzője szerint egyértelműen a részvények árazása az egyik tényező, ami a befektetők körében pesszimizmust indított el. Mindeközben a héten az S&P 500 index új történelmi csúcsra ment, a Fed pedig kilátásba helyezte a kamatcsökkentést.

Ijesztő jövő elé nézünk - Állítja egy friss felmérés

Politikai események

A politika színterén fontos események jönnek, amelyek nagyban meghatározhatják a piaci hangulatot. Jövőre amerikai elnökválasztás lesz, amire Donald Trump újraválasztását várják az alapkezelők. A válaszadók kétharmada számít arra, hogy ismét Trump lesz az elnök és 50 százalék várja azt, hogy Trump megválasztása az optimizmust erősíti majd a részvénypiacon.

A másik nagy kérdés a politika színterén a kereskedelmi háború. Az RBC felmérésében résztvevők többsége nem számít arra, hogy ez egyhamar megoldódik, mindössze 15 százalék válaszolta azt, hogy 2019 második vagy harmadik negyedévében megállapodhat az Egyesült Államok Kínával. (Az RBC hozzáteszi, hogy a felmérés Trump keddi tweetjét megelőzően készült, amiben az amerikai elnök azt közölte, hogy a Japánban megrendezésre kerülő G20-ülésen találkozik majd a kínai elnökkel.)

Mitől félnek a leginkább a piacok?

Az RBC megkérdezte felmérésében az alapkezelőktől azt is, hogy mi aggasztja őket a leginkább a piacokkal kapcsolatban. A kereskedelmi háború, a vámok és Trump kapta a legtöbb szavazatot. A március felmérésében még a hozamgörbe „vezetett”, a júniusi felmérésben mindössze egyvalaki említette meg. Ami kifejezetten árulkodó volt az általános részvénypiaci hangulattal kapcsolatban, az az, hogy a defenzív, értékalapú befektetéseket keresik a profi befektetők.

Ijesztő jövő elé nézünk - Állítja egy friss felmérés

(Business Insider)