Első alkalommal, három témakörben készített felmérést saját tagvállalatai körében az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete. Az AIPM kutatásában részt vevő gyógyszeripari topvezetők válaszaiból kiolvasható, mit gondolnak a magyarországi gyógyszer-innováció támogatásáról, az innovatív gyógyszerek elérhetőségéről, valamint a gyógyszerkassza helyzetéről. A vezetők rendkívül pozitívan nyilatkoztak a szakemberekről, de kiolvashatóak fontos figyelmeztető jelek a döntéshozók számára.
Ilyen még nem volt
Új kezdeményezésbe fogott az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, és ennek eredménye az első Innovatív Gyógyszeripari Körkép, melynek fő üzenete, hogy
A megkérdezett vállalatvezetők három témakörben fejthették ki véleményüket az online kérdőív keretében zárt és nyitott kérdésekre válaszolva.
- Mennyire támogatja Magyarország a gyógyszer-innovációt összehasonlítva más V4 partnerországokkal ?
- Mennyire könnyen érhetőek el a legújabb fejlesztésű készítmények a magyar betegek számára, és mennyire támogató ebből a szempontból a hazai környezet?
- Hogyan értékelhető a hazai gyógyszerkassza helyzete, milyen területeken lenne szükség változtatásra?
Módszertan
A kutatási kérdőívet az AIPM tagvállalatainak vezetői töltötték ki a május vége és június közepe közötti időszakban. Az AIPM tagjai olyan kutatás- és fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalatok, amelyek a külföldi és a hazai gyógyszerpiac meghatározó szereplői, értékben a hazai gyógyszerforgalom több, mint 50 százalékát adják. Az anonim kérdőívet a cégvezetők négyötöde kitöltötte. (Értékek: 1-nagyon gyenge; 2-gyenge; 3-közepes; 4-jó; 5-nagyon jó.)
Hogyan teljesít Magyarország?
A negyedéves rendszerességgel megjelentetni tervezett felmérés egyik fontos eredménye, hogy gyógyszer-innováció hazai támogatását összességében közepesnél kicsit jobbra (3,25) értékelik a vállalatvezetők egy ötfokú skálán. A mutatószámot a humán tényezők rendelkezésre állására adott kedvező válaszok húzták felfelé, ezt a területet Magyarországon a V4-es országoknál jobbnak ítélték meg a válaszadók. Ha viszont a régiós országokkal a gyógyszer-innováció rendszerszintű feltételeit hasonlítjuk össze, akkor már rosszabbul jött ki hazánk.
Klikk a képre!
|
A fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalatok topvezetői az innovatív gyógyszerek hazai elérhetőségéről is kifejtették véleményüket. Kedvezően ítélték még a válaszadók ebben a tekintetben a szakemberek és a lakosság támogatását, de különösen az utóbbi esetében az értékelések alapján itt is látnak jelentős fejlődési lehetőséget. Négyeshez közelít (3,6) a szakemberek támogatásának megítélése, miközben a lakosság új terápiák iránti nyitottságát közepeshez közelibbnek értékelik. Arra a kérdésre, hogy tekintettel az ország méretére, gazdasági teljesítőképességére, megfelelő mennyiségű terápiát támogat-e a magyar állam, közepesnél rosszabb átlagos pontszám adódott, a bürokratikus hazai környezet pedig még ennél is rosszabb osztályzatot kapott.
Klikk a képre!
|
A felmérés azt is vizsgálta, hogy a vállalatvezetők hogyan ítélik meg a hazai gyógyszerkassza helyzetét. Az AIPM kutatásának válaszadói egyetértettek azzal, hogy a magyarországi gyógyszerkassza kevesebb innovatív terápiát támogat, mint amennyit az ország gazdasági teljesítménye alapján megengedhetne magának (4,1). Abban is egyetértés mutatkozott, hogy jobban kellene támogatni a modern készítményeket (3,8).
Különösen kedvezőtlen pontszámot kapott az a szempont, amelyik egy rendszerszintű, a bürokráciát érintő problémára hívja fel a figyelmet: a válaszadók más országokkal összehasonlítva kifejezetten problematikusnak látják annak a sebességét, ahogyan állami támogatásba kerülnek hazánkban a modern készítmények. Régiós hátrányunkra hívja fel a figyelmet az is, hogy a válaszadók inkább nem értettek egyet azzal az állítással, amely szerint a régió országaival összehasonlítva hasonló mennyiségű modern terápiához juthatnak hozzá a magyar betegek (2,5).
Klikk a képre!
|
A válaszokból egyúttal egyértelmű konszenzus olvasható ki, ami azt üzeni, hogy
Ennek megfelelően a megfogalmazódó felvetések a következő területeket érintik:
- A gyógyszerkassza növelése alapvető elvárás: Az ország gazdasági teljesítőképességének megfelelően több forrást kellene átcsoportosítani a modern, innovatív terápiákra.
- A hosszú és bonyolult befogadási folyamatot gyorsítani kellene, valamint teljesen átláthatóvá és kiszámíthatóvá tenni, a bürokratikus környezet csökkentésével. A rendszer túl komplikált, nem átlátható, pazarolja az erőforrásokat, miközben nem jutalmazza a tényleges innovációt és valódi eredményeket.
- A gyógyszeripari adó csökkentésére lenne szükség.
Dr. Holchacker Péter felhívta a figyelmet arra, hogy az innováció támogatása és az innovatív gyógyszerek gyorsabb hozzáférésének biztosítása azért különösen fontos, mert a hazai várható élettartam jelenleg 5 évvel alacsonyabb az európai uniós átlagnál, amelyen mihamarabb szükséges lenne javítani.
Dr. Holchacker Péter
igazgató
Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete – AIPM
Dr. Holchacker Péter 2017 augusztusától látja el a 26 kutatás- és fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalatot tömörítő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatói pozícióját. A jogász-közgazdász… Tovább »