Igaznak bizonyultak a korábban kiszivárgott hírek, a Facebook valóban megállapodott az amerikai kereskedelmi bizottsággal (FTC) és 5 milliárd dolláros bírságot fizet a Cambidge Analytica-botrány kapcsán. Ekkora büntetést még soha nem szabott ki a szervezet.
Megállapodott a Facebook az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottsággal (FTC) a Cambridge Analytica-botránnyal kapcsolatos vizsgálat kapcsán, ami már tavaly március óta folyamatban volt. Ennek eredményeként minden idők legnagyobb FTC-bírságát fizetheti ki a Facebook: 5 milliárd dollár a büntetés. Eddig a legmagasabb összegű büntetés, amit az FTC kiszabott, 22,5 millió dollár volt, ezt a Google kapta, szintén az adatbiztonság megsértése miatt.
A Cambridge Analytica-botrány
Tavaly márciusban robbant a hír, hogy a Cambridge Analytica nevű brit politikai elemzőcég Facebook-felhasználók millióinak profiljához fért hozzá kétes, feltehetően illegális módon. Még 2013-ban egy brit akadémikus fejlesztett egy alkalmazást, amin keresztül 270 ezren töltöttek ki egy felmérését. De az alkalmazás nem csak a saját felhasználói adatait kapta meg, hanem hozzáfért az ismerőseik profiljához is, így Facebook-felhasználó adata szivárgott ki. Ami végül a Cambridge Analyticához került. Akikről pedig azt feltételezik, hogy akár befolyásolhatták az amerikai elnökválasztást is a hozzájuk került adatoknak köszönhetően, a választók manipulálásával.
Az 5 milliárdos bírság jelentős a Facebook életében, a tavalyi bevétel 9 százalékára rúg és az idei évre várt profit mintegy negyedét teszi ki. Az első negyedévben már elkönyvelt egy 3 milliárd dolláros céltartalékot a vizsgálat kapcsán, így az este publikálásra kerülő második negyedéves gyorsjelentésben várhatóan egy újabb 2 milliárd dolláros egyszeri tétel szerepel majd.
Az FTC a hatalmas büntetés mellett arra utasítja a Facebookot, hogy hozzon létre egy független bizottságot az igazgatóságban, ami korlátozza Mark Zuckerberg teljhatalmát az adatbiztonsággal kapcsolatos kérdésekben. A tagokat egy független jelölőbizottság nevezi meg és csak a szavazati jogok kétharmadával lehet őket eltávolítani.
Az ügytől függetlenül az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) 100 millió dollárra bünteti a vállalatok, azzal az indokkal, hogy félrevezető információkat közöltek a felhasználók adatainak használatával kapcsolatos kockázatok miatt.
Az árfolyam esik a hírekre, a nyitás előtti kereskedésben 1,9 százalékos mínuszban állnak a papírok.
A címlapkép forrása: Marlene Awaad/Bloomberg via Getty Images