HU Language HU
június 9, 2019 0

Tavaly 648 milliárd forintos, az idei első negyedévben pedig 125 milliárd forintos nyereséget ért el a magyar hitelintézeti szektor. Megnéztük, hogy a tavalyi számok alapján melyik bank mekkorát kaszált.

Hitelt vennél fel? Kalkulálj magadnak a Pénzcentrum kalkulátorával!

A bankok is közzétették auditált éves beszámolóikat az elmúlt hetekben és napokban. A 2018-as évben történt számviteli átállások (jellemzően a nemzetközi IAS 39-ről vagy a magyar számvitelről a nemzetközi IFRS 9 sztenderdre történő váltás) megnehezítik egyes eredmény- és mérlegtételek időbeni, illetve részben bankok közötti összehasonlítását is, ezért ezúttal csak az egyes bankok (konszolidált) mérlegfőösszegének és adózott eredményének bemutatására szorítkozunk.

A mérlegfőösszeg szempontjából Magyarország legnagyobb kereskedelmi bankja természetesen az OTP, pozícióját senki sem veszélyezteti. A második és a harmadik helyen nem történt sorrendváltozás: a K&H és az UniCredit áll a dobogó másik két fokán. Az Erstének és a Raiffeisennek sikerült megelőznie a Takarék Csoportot, így feljöttek a 4-5. helyre, a Takarék a 6. helyen kötött ki. Az EU-s előírások terhét nyögő MKB Bankot a CIB Bank előzte meg a 7-8. helyen, a 9. helyen pedig a Budapest Bankot találjuk.

Itt a friss lista: nézd meg, mekkorát kaszált a bankod!

A bankok többségének kétszámjegyű százalékos mértékben nőtt a mérlegfőösszege tavaly, ez alól csak a 6%-kal növekvő K&H, az 1%-kal bővülő Takarék Csoport és a 9%-kal visszaeső MKB Bank kivétel. A legnagyobb mértékben a Budapest Bank (+20%) és az Erste (+16%) mérlegfőösszege emelkedett, a harmadik helyen a hosszú évek zsugorodását megfordító CIB található.

Ami az adózott eredményt illeti, az OTP csak Magyarországon csaknem akkora nyerséget ért el, mint az utána következő négy szereplő együttvéve. A teljes OTP nyeresége egyébként nagyobb volt, mint a listánkon szereplő többi banké, 318 milliárd forintos profitja megközelítette a teljes bankszektor profitjának a felét. A hitelintézetek közül háromnak csökkent a profitja (elsősorban a céltartalék-visszaírások kisebb szerepe miatt): a Raiffeisené, a CIB-é és a Budapest Banké. A Takarék Csoport sikerrel fordította pozitívba az eredményét az egy évvel korábbi veszteség után.

Itt a friss lista: nézd meg, mekkorát kaszált a bankod!

Az idei első negyedévben romló költséghatékonyság és csökkenő céltartalék-visszaírások mellett az egy évvel korábbinál alacsonyabb, 125 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el az első negyedévben a hitelintézeti szektor. A tőkearányos megtérülés 10% alá esett, közelítve fenntartható (alacsonyabb) szintjéhez.

Itt a friss lista: nézd meg, mekkorát kaszált a bankod!

Hogy miért romlott az egy évvel korábbihoz képest a bankszektor jövedelmezősége, azt az alábbi ábra mutatja milliárd forintban kifejezve. A legnagyobb rontó tényező a működési költségek 41 milliárd forintos emelkedése volt, másodsorban az értékvesztés és céltartalék soron látunk romlást, vagyis egyre kisebb az értékvesztés-visszaírás és egyre nagyobb az értékvesztés-képzés szerepe, előre látott módon.

Itt a friss lista: nézd meg, mekkorát kaszált a bankod!

További részletek a hitelintézetek első negyedévéről:

2019.06.07 11:10 Szép lassan utoléri a magyar bankszektort a végzete

Hitelt vennél fel? Kalkulálj magadnak a Pénzcentrum kalkulátorával!