Ha igazolódik a jelenlegi helyzetértékelésünk, akkor valamikor jövő tavasszal egy második, 2020 őszén pedig egy harmadik gazdaságvédelmi akciótervre lehet szükség – mondta Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn. A magyar miniszterelnök szerint új utat kell keresnünk az európai gazdaság lassulása miatt.
– foglalta össze az elmúlt harminc év tapasztalatait egy mondatban Orbán Viktor a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen Tusnádfürdőn.
Az elmúlt évtizedek kronológiai áttekintése után Orbán kiemelte: ma bizakodóan, tervekkel teli tarisznyával és az erősödés napi élményével ülünk itt, ez pedig nem természetes állapot, hanem csoda.
– mondta a kormányfő.
Orbán szerint a kérdés most az, van-e erőnk a következő 15 évhez, ami előttünk áll. Szerinte fontos, hogy ma a magyar nemzet birtokában van azoknak a politikai, gazdasági és fizikai képességeknek, melyekkel meg tudja magát védeni és független tud maradni. Hozzátette: Magyarország ma biztató pályán áll, az ezen maradást pedig nem belülről, hanem kívülről fenyegeti veszély, ezeket a támadásokat kell elhárítani.
Az első ilyen támadást a miniszterelnök szerint már elhárítottuk, sikerült megakadályozni, hogy alkalmatlan embereket válasszanak az európai intézmények élére. Szerinte az Európai Bizottságnak vissza kell térnie az EU alapokmányában szereplő feladatához, abba kell hagynia a politikai aktivizmust, nem dolga, hogy politikai támadást intézzen a tagállamok ellen.
A gazdaságra térve Orbán Viktor elmondta: az elmúlt öt évben komoly hibák történtek az EU-ban, amiket ki kell javítani. „A gazdaságban az önsorsrontás idejét élte Európa, a kontinens sokkal sikeresebb lehetne, sokkal erősebb, mint amit ma mutat” – fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte vissza kell térni az európai szocializmus modellje helyett az európai piacgazdaság modelljéhez.
– üzent az Európai Bizottság új elnökének a magyar miniszterelnök.
Orbán szerint az európai gazdaságra nagyon nehéz idők jönnek, a gazdasági növekedés tovább lassul majd, itt-ott el is akad. Magyarország számára a legfontosabb, hogy új útvonalat tervezzen 2020-21-re, hogy a külső hatásokat képes legyen minimalizálni és a belső forrásokat tudja mozgósítani. Erre volt példa már az első gazdaságvédelmi akcióterv.
– mondta.
Az előadás után kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta: jelenleg még sem a politikai, sem a gazdasági feltételei nincsenek meg annak, hogy a csok-ot és más családpolitikai intézkedéseket a határon túlra is kiterjesszen a kormány, később azonban ennek is eljöhet az ideje. A munkaerőhiánnyal kapcsolatban a miniszterelnök kiemelte: vannak még belső tartalékai Magyarországnak, hiszen a 15-64 évesen foglalkoztatottsági rátája 69 százalék szemben a szomszédos országok 75 százalékos adatával, vagyis itt lehet még hat-hét százalékpontnyi tér.