Az előzetesen közöltnél is kevesebb, 556 millió euró helyett mindössze 488 millió eurós többlet alakult ki a júniusi külkereskedelmi mérlegben – jelentette a KSH. Június hagyományosan a legnagyobb aktívumot produkáló hónap a magyar áruforgalomban, így kifejezetten alacsony többletről beszélhetünk. Az export és az import egyaránt visszaesett.
A romlás annak a következménye, hogy (euróban számolva) az export 7,3%-kal, az import viszont „csak” 2,3%-kal volt kisebb, mint egy évvel korábban. Vagyis a kiviteli dinamika alacsonyabb, mint a behozatali, ami néhány hónap „bizonytalankodás” után újra a külső egyensúly romló trendjét erősítette meg.
Az első fél évben kicsivel 3 milliárd euró feletti volt a többlet, ennél kevesebbet utoljára 2010-ben láthattunk.
Az áruforgalmi tendenciákban figyelemreméltó, hogy az év eleji csúcs óta az export volumene érdemben csökkent, az import trendje ellaposodó, de még emelkedő. Utóbbit a belső fogyasztás és beruházás hajthatja, míg a kivitel a külső konjunktúra gyengülésére reagálhat.
Érdekesség, hogy az idén a KSH revíziói már 300 millió euróval mérsékelték a többletet, vagyis az a tendencia, hogy a beérkező friss, pontosabb adatok hatására romlik az egyensúlyi képünk. A bizonytalanságot fokozza, hogy a Magyar Nemzeti Bank által összeállított folyó fizetési mérlegben szokatlanul magas a „tévedések és kihagyások” összege. Ez okozza a kétféle módon (alulról és felülről számított) folyó fizetési mérleg egyenlegek közötti nagy eltérést. Amennyiben a későbbi adatok ebben a statisztikában is a romlás irányába indulnak el, akkor a folyó többlet teljesen eltűnhet.