Igencsak különbözik a lakások bérbeadásából elérhető hozam az egyes településeken, ahol alacsonyabb árakon lehet ingatlant vásárolni, ott jellemzően magasabb hozamot realizálhatnak a tulajdonosok, számolniuk kell viszont azzal a kockázattal, hogy nem sikerül az év minden hónapjában kiadni a lakásukat. A KSH 2018 novemberében végzett kutatásából kiderül, hogy milyen hozamszintet érthetett el az, aki a korábbi időszakban vásárolt lakóingatlant kiadási célra, illetve az is, hogy a lakás értéke alapján, mekkora lehet a reális havi bérleti díj.
Egyértelmű a pozitív kapcsolat az egyes településeken és a budapesti kerületekben 2018 novembere előtti egy évben eladott használt lakások átlagos négyzetméterára és a megfigyelt lakbérek szintje között, a KSH a felmérése alapján. A lakbéreket alakító hatások elkülönítése után megállapítható, hogy önmagában a helyi lakásárszint 10%-os növekedése mintegy 4%-kal emeli a lakbér értékét. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a lakbér rugalmatlanabb az ingatlanárakhoz képest, így amikor egy adott időszak alatt 10 százalékkal megdrágul a lakás, a kiadásból származó bevétel csak kisebb arányban fog nőni, ami az addig realizálható hozamszintet csökkenti. A lakás értéke természetesen magasabb lesz, de a kiadásból realizálható hozamszint a következő időszakban már másként alakul.
Egressy Liget
38 db lakás
47 – 100 m2 alapterület |
Átadás:
2019. dec |
37.05 – 85.65 M Ft
|
Az egyes településeken, kerületekben megfigyelt lakáspiaci árakra támaszkodva megbecsülhető, hogyan aránylik a lakáskiadás révén elérhető jövedelem a lakások piaci árához. 2018 végén a lakáspiacon negyedik éve tartott a fellendülés, az árak dinamikus emelkedése különösen a fővárosra volt jellemző.
Ezt a hozamot csökkentik a tulajdonost terhelő költségek, az állagmegóvás, a megüresedések stb., így reálisan 5-7% körüli megtérüléssel lehet számolni. A kisebb településeken az alacsony lakáspiaci árszínvonal miatt a becsült megtérülés akár magasabb is lehet, azonban a kereslet hiánya, a hosszabb megüresedések olyan mértékben ronthatják a lakáskiadás jövedelmezőségét, hogy az ebben a körben már megkérdőjelezi a hasonló számítások realitását.
2019.06.26 10:01 Itt a nagy bérlakáskörkép – Kik, hol, mennyiért bérelnek ma lakást Magyarországon?
Mennyi az átlagos lakbér az adott térség ingatlanárai alapján?
Akár tulajdonosként, ha kiadás előtt a bérleti díjon gondolkozunk, de bérlőként is érdekes kérdés lehet, hogy az aktuálisan fizetett lakbér vajon megfelel-e a környéken mért ingatlanáraknak, és az átlagos hozamoknak. A KSH tavaly novemberi felmérése alapján, ha az adott településen az ingatlan ára 2-300 ezer forint volt négyzetméterenként, akkor közel 1500 forintos négyzetméteráron lehetett kiadni havonta. Egy miskolci 50 négyzetméteres lakás esetében a fajlagos ár 2-300 ezer forint, így tehát a havi bérleti díj 75 ezer forint lenne. A hirdetőportálok kínálati bérleti díjai alapján ez elsőre alacsony összegnek tűnhet, tudni kell azonban, hogy a KSH adataiban általában a már korábban megkötött, akár ismeretség útján létrejövő (vagyis jóval kedvezőbb árú) lakáskiadások bérleti díjai is benne vannak. Így a most meghirdetett kiadó lakásoknál akár másfélszer akkora is lehet a havonta fizetendő összeg, mint a piaci bérleti díjakat összesítő, tavalyi KSH statisztikák értékei.
2019.07.02 14:19 Azt hiszed, magasak a bérleti díjak? – Ez a meztelen valóság
CSENGERY PALACE
77 db lakás
39 – 122 m2 alapterület |
Átadás:
2020 Év vége |
52.25 – 210 M Ft
|