Megszólalt az MNB a gyenge forintról
augusztus 29, 2019 0

A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) nincs árfolyamcélja – írta a jegybank a Reuters hírügynökség kérdésére, és a választ éppen azután tette közzé pár perccel a hírügynökség, hogy történelmi mélypontra zuhant a forint.

Mi történt ma délután?

Csütörtök délután történelmi mélypontra esett a forint árfolyama az euróval szemben 332 közeli szinten, ezt követően pedig megjelent a Reuters hírügynökségen, hogy: a Magyar Nemzeti Banknak nincs árfolyamcélja. Az MNB a hírügynökség kérdésére válaszolta ezt, és azt is hozzátették, hogy nem kommentálják a forint mozgását.

Azt is megjegyezték:

az árfolyam csak közvetetten befolyásolja a jegybank helyzetmegítélését, azon keresztül, hogy az hogyan hat az inflációra és a gazdasági kilátásokra.

A forint az eddigi történelmi mélypont (330,8) elesése után gyors ütemben 331,85-ig esett az euróval szemben, majd azóta valamelyest visszakorrigált. Amint technikai elemzési posztunkban rámutattunk: a 332 körüli szinten egy hosszú távú korlátba (ellenállás) ütközhetett a forint és egyelőre ez foghatta meg az esését.

Miért esett új történelmi mélypontra a forint?

A forint alapvetően külső tényezők miatt – a kockázatkerülés felerősödésével párhuzamosan – gyengült az elmúlt napokban, de a Magyar Nemzeti Bank tartósan laza monetáris politikája – a jelentősen negatív reálkamat – is a gyengébb árfolyam irányába terelheti a forintot.

A főbb okok a forintesés mögött:

  • Az amerikai-kínai kereskedelmi háború és a Brexit körüli bizonytalanság általánosan nyomasztja a befektetői hangulatot a világban
  • A német gazdaság recesszió felé halad, mindez pedig a gazdaságilag nyitottabb országokat, mint Magyarország, kedvezőtlenebb gazdasági helyzetbe hozza
  • Közben a feltörekvő piacok közül az egyik legnagyobb negatív reálkamattal a magyar eszközök rendelkeznek
  • A tavaly nyári forintesési hullám során felerősödtek az MNB-vel kapcsolatos kamatemelési várakozások, most viszont ennek nyoma sincs, mivel az infláció a toleranciasávon belül jár, és a globálisan extrém alacsony hozamkörnyezet lefelé szorítja a magyar hozamkörnyezetet is
  • Mindez együttesen ássa alá a forint erejét

Az MNB a héten szinten tartotta a kamatokat, azonban hangsúlyozta, hogy „az elmúlt hónapok várttól elmaradó inflációs alapfolyamatai és a külső konjunktúra folytatódó romlása a hosszabb távú inflációs kilátások esetében a lefelé mutató kockázatok erősödését jelzik”. Ez pedig a tartósan laza monetáris kondíciók fenntartását vetíti előre.

2019.08.29 14:51 Soha nem volt még ilyen: történelmi mélyponton a forint!

2019.08.28 17:36 Ilyet csak egyszer csinált a forint a történelemben, mint ma