Megvizsgálták, mennyire árt az embernek, ha mikroműanyagot nyel le
augusztus 22, 2019 0

Az ivóvízben található mikroműanyag a jelenlegi szinten „alacsony” kockázatot jelent az emberi egészségre, de további kutatásokra van szükség a fogyasztók megnyugtatására – mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön.

Az elmúlt évben a csap- és palackozott vízben kimutatott műanyag részecskékkel kapcsolatos tanulmányok felkeltették a közvélemény aggodalmát, ám az első nyers kutatási adatok biztatónak tűnnek.

A fő üzenet az, hogy megnyugtassuk az ivóvíz fogyasztóit az egész világon, hogy kutatásunk szerint a kockázat alacsony szintű

– mondta Bruce Gordon, a WHO kutatásában résztvevő szakértő. A bizonyítékok azt mutatják, hogy a palackozott vízben található mikroműanyagok legalább részben a palackozási és csomagolási folyamat során kerülnek az ivóvízbe, például műanyag kupakoknak köszönhetően.

A WHO eredményei azonban még nem véglegesek. A további kutatásnak olyan kérdésekre kell összpontosítania, mint hogy mi történik a részecskékben lévő kémiai adalékanyagokkal, amikor azok belépnek a gyomor-bél traktusba. A vízben lévő műanyag részecskék többsége nagyobb, mint 150 mikrométer átmérőjű, és kiválasztás útján távozik a szervezetből, ám a „kisebb részecskék nagyobb valószínűséggel haladnak át a bél falán és eljutnak más szövetekbe”. Jennifer De France, a WHO szakértője és a jelentés egyik szerzője szerint éppen ezért az egészségügyi aggályok kisebb részecskékre összpontosulnak. Mint fogalmazott:

Ezeknek a legkisebb méretű részecskéknek – ahol valóban korlátozott bizonyítékok állnak rendelkezésre – többet kell tudnunk a felszívódásról, az eloszlásról és azok hatásáról.

További kutatásra van szükség a mikroműanyagok környezetben való elterjedéséről, vagyis nem csak az ivóvizet, hanem az ételekben és a levegőben való jelenlétet is vizsgálni kell.

Alice Horton, a Nagy-Britannia Nemzeti Oceanográfiai Központjának kutatója a WHO megállapításaival kapcsolatban a REutersnek azt nyilatkozta: „Nincs olyan adat, amely igazolná, hogy a mikroműanyag veszélyezteti az emberi egészséget, bár ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ártalmatlanok”.

„Fontos, hogy az ivóvízben lévő mikroműanyag csak egy kockázat a sok közül: mindennapi életünkben sokféleképpen találkozunk a mikroműanyaggal. (via Reuters)

2019.08.06 05:45 Hiába küzdenek ellene? – Hatalmas lobbi indult azért, hogy a világ belefulladjon a műanyagszemétbe
2019.06.12 10:43 Brit tudósok: hetente megeszel egy bankkártyányi műanyagot
2019.04.17 13:56 Mikroműanyag: a hegyekben is annyi van belőle, mint a nagyvárosokban
2019.04.09 20:44 Nyugtalanító dolog történik az Alpokban – Óriási hatással lesz a vízkészletekre
2017.12.05 20:22 Néhány év, és annyi műanyag hulladék lesz a Földközi-tengerben, mint hal