Egy hónapon belül immár harmadik nyilvános eseményen érte el furcsa remegés Angela Merkel német kancellárt, ma éppen a finn miniszterelnököt fogadó hivatalos ceremónián történt az eset – mutatja a Sky News felvétele. A Bloomberg már azt is felveti, hogy mi van, ha Merkel nem tudja folytatni kancellári tevékenységét és a német alkotmányból szedte össze, hogy ilyen esetben mi következik.
Amint megírtuk: először az ukrán elnök június 18-i berlini fogadásán öntötte el szokatlan remegés Merkelt, aki azután a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy csak kiszáradt a tűző napon és miután megivott legalább három pohár vizet, jobban lett.
Aztán június 27-én a német államfő fogadásán remegett nyilvánosan Merkel, majd elrepült a G20-as csúcstalálkozóra Japánba, aztán onnan rögtön a szintén kimerítő rendkívüli EU-csúcsra Brüsszelbe.
Egy hónapon belül tehát ez volt a harmadik furcsa remegése a 64 éves Merkelnek egy nyilvános eseményen. Ez felveti azt a gyanút, hogy egészségügyi megfontolások is állnak a 14 éve kancellár Merkel azon határozott döntése mögött, hogy a 2021-ig tartó megbízatása után már semmilyen posztot nem szeretne betölteni sem Németországban, sem az európai színtéren.
German Chancellor Angela Merkel is seen shaking in public for a third time in less than a month.
The 64-year-old was standing with the Finnish PM Antti Rinne while watching military honours in Berlin to mark his arrival.
🔴 Read the full story here: https://t.co/OvmsI6jojs pic.twitter.com/TcAzX076Xq
— Sky News (@SkyNews) 2019. július 10.
Mi van, ha…?
A Bloomberg hivatkozik a német kormányszóvivőre, aki szerint Merkel jól van és rendben le tudja bonyolítani tárgyalását a finn miniszterelnökkel, akivel kora délután sajtótájékoztatót is tartanak. A hírügynökség mindenesetre megjegyzi, hogy az egy hónapon belül harmadik remegés miatt egyre nő a nyomás a német kancellári hivatalon, hogy transzparens módon adjon magyarázatot Merkel egészségügyi állapotára, és ne csak a dehidratáltságra, illetve annak pszichológiai következményeire hivatkozzon.
A hírügynökség egyébként a német alkotmány alapján azt is összeszedte, hogy mi van, ha Merkel nem tudja folytatni kancellári munkáját:
- ha csak rövid ideig áll fent ilyen helyzet, akkor az alkancellár és pénzügyminiszter Olaf Sholz veszi át átmenetileg Merkel szerepkörét
- ha Merkel tartósan képtelen ellátni kancellári feladatait, akkor a német államfőnek konzultációkat kell folytatnia a kormányt alkotó koalíciós pártok vezetőivel, hogy jelöljenek egy olyan személyt, aki képes megszerezni a Bundestag képviselők abszolút többségének támogatását
- ha a jelölt nem képes megszerezni az abszolút többséget, akkor két héttel később újra szavaznak erről, vagy egy másik jelöltről
- ha ez a második nekifutás sem eredményez abszolút többséget, akkor a harmadik szavazáskor már elég az egyszerű többség is az adott jelölt mögött a Bundestagban, azaz ebben az esetben nincs szükség előrehozott választásokra.
Címlapkép forrása: Adam Berry/Getty Images